A frontok a hét utolsó munkanapján is elkerülik a Kárpát-medence térségét, ugyanakkor a helyenként tartósan párás idő többféle humánmeteorológiai panaszt is okozhat. A reggeli nyirkosság miatt a mért értékeknél több fokkal hűvösebbnek érezhetjük a levegő hőmérsékletét, a kopásos ízületi bántalmakkal élők pedig végtagfájdalommal ébredhetnek. A tartósan ködös, párás tájakon pedig a tünetek nem vagy csak alig mérséklődnek. A panaszok enyhítésére ajánlott napközben folyamatosan melegen tartani a karokat és a lábakat, de a sajgó ízületek chilis, vagy kámfor tartalmú krémekkel való bedörzsölése is sokat segíthet.
A nyirkos idő nagy megterhelést jelent a légzőszervi megbetegedésben szenvedők számára, egyeseknél rosszullét, sőt légszomj is jelentkezhet, nő az infarktusok veszélye. Az érintetteknek fontos, hogy kerüljék a megterhelő tevékenységeket, illetve ajánlott étrendjüket könnyebb fogásokból összeállítani! A párás levegő emellett kedvez a kórokozók terjedésének is, rendkívül nagy a megfázás- és a fertőzésveszély. Az általános higiénia fokozott betartása mellett a megkezdett vitaminkúra folytatása javasolt, például magas C-vitamin tartalma miatt a csipkebogyó tea nagyon hatásos a megfázás elleni küzdelemben.
Napközben a melegfrontra fokozottan érzékenyek enyhe emésztési- és puffadásos panaszokat tapasztalhatnak. A tünetek csökkentése érdekében ajánlott kerülni a tejtermékek, a kávé, illetve a vörös húsok fogyasztását.
Reggel északon, illetve az Alföld területén szórványosan ködképződésre kell számítani, a forgalmasabb városi csomópontokban megnövekszik a légszennyezettség szintje. Elsősorban a levegő PM10 koncentrációja emelkedhet az egészségügyi határérték fölé, helyenként azonban napközben is a kritikus érték felett marad.
Nagy a balesetveszély, az autósok dolgát reggel többfelé, később már csak helyenként a pára- és ködfoltok miatt jelentősen lecsökkent a látástávolság nehezítheti. Máshol deresek, vagy havasak lehetnek az utak, csúszóssá válhat az útfelület. Az érintett tájakon ajánlott nagyobb követési távolságot tartani, a megszokottnál óvatosabban, lassabban vezetni.
Forrás: Meteoklinika