Június 24-én, pénteken megdőlt a budapesti melegrekord: 35,7 fokig melegedett a levegő, a korábbi csúcs 35,2 fok volt még 2002-ből. (MTI)
Június 25-én hajnalban megdőlt az országos minimumrekord: Budapesten nem hűlt 25,3 fok alá a levegő. (MTI)
Vasárnap napközben egyre többfelé hidegfront alakítja a humánmeteorológiai helyzetet, ami véget vet a hétvégi strandidőnek. Csak lassan halad kelet felé, ezért előtte keleten még a hőség terhel, a front nyomában azonban hidegfront jellegű tünetek jelentkeznek, amennyiben arra érzékenyek vagyunk. Nyugaton akár 10 fokos is lehet a hőmérséklet-csökkenés, az intenzív változás pedig a frontérzékenyeken kívül másoknak is megterhelő. A vérnyomás-ingadozás, keringési problémák mellett erős fejfájás , izom- és hasi görcsök léphetnek fel, növekszik az infarktusveszély. A mindenórás kismamáknál akár a szülés is beindulhat. A keleti tájakon élőket viszont a kánikula mellett most már a magas páratartalom, a fülledtség is terheli, az idősek, szívbetegek és légzőszervi megbetegedésekben szenvedők panaszai tovább fokozódhatnak. A nagy melegben rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása: ez legyen ásványvíz, gyümölcstea vagy frissen facsart gyümölcslé, limonádé. Az étkezésben is maradjunk a saláták, gyümölcsök, illetve hideg zöldséglevesek mellett, a hűsítő joghurtok is jó választásnak bizonyulhatnak.
A görcsös fejfájás ellen borsmenta illóolajának párologtatása ajánlott, amit akár vezetés közben is alkalmazhatunk, illetve akkor is csökkenhet a fájdalom, ha megmasszírozzuk a halántékunkat, vagy iszunk egy pohár vizet. Nyugaton lehetnek legintenzívebbek a problémák, emellett ott erősebb ingerlékenységet, nyugtalanságot is tapasztalhatunk. Mindenkinek ajánlott a sok pihenés és a nyugalom, a kimerült szervezetet érő hatások intenzívebben jelentkeznek. A megterhelőbb tevékenységeket inkább halasszuk el pár nappal, ugyanis egy élettanilag nyugodtabb időszak következik a front mögött.
Az UV-sugárzás időben és térben gyorsan ingadozhat, a változékonyság miatt jelentősen csökken a leégésveszély. Inkább csak keleten lesz elengedhetetlen a magas faktorszámú fényvédő szerek használata. A hidegfront mögött erősen csökken a levegő pollentartalma, az allergiások átmenetileg fellélegezhetnek. A Tiszántúlon azonban még tapasztalhatunk tüneteket a pázsitfűfélék és a csalán pollenje miatt.
A közlekedést többfelé zivatarok nehezítik, a csökkent menetstabilitás mellett a letörő faágak is balesetet okozhatnak. Sokfelé nedves, csúszós útszakaszokkal, felhőszakadással is találkozhatunk, vezessünk lassabban, óvatosan, tartsunk nagyobb követési távolságot, szükség esetén álljunk félre. Keleten a front előtti fülledt kánikulában még szétszórt, figyelmetlen sofőrök is fokozzák a balesetveszélyt - írja a Meteoklinika .