A világ nagy részén a fények soha nem hunynak ki, hiszen segítik a tájékozódást és visszaszorítják a bűnözést, így biztonságosabbá teszik az utakat. Ez azonban ökológiai, viselkedési és egészségügyi következményekkel jár. Az emberekre nézve ráadásul az egyik legrettegettebb betegség kockázatát is növeli – számolt be az amerikai Rush Egyetem kutatásának eredményeiről a Medical X Press.
Nagyobb kockázatot jelent, mint a magas vérnyomás
„Kimutattuk, hogy az Egyesült Államokban összefüggés van az Alzheimer-kór előfordulása és az éjszakai fényterhelés között, különösen a 65 év alattiak körében” – mondta a tanulmány első szerzője, Dr. Robin Voigt-Zuwala. A Rush Egyetem Orvosi Központjának docense szerint az éjszakai fényszennyezés fontos kockázati tényezője lehet az Alzheimer-kórnak.
A kutatók tanulmányozták az Egyesült Államok fényszennyezettségi térképeit, és elemzésükbe beépítették az Alzheimer-kór kockázati tényezőire vonatkozó orvosi adatokat is. Minden államra vonatkozóan létrehozták az éjszakai fényintenzitás adatait, és azokat öt csoportba osztották, intenzitásuk alapján.
A kutatók szerint ez arra utalhat, hogy a fiatalabbak különösen érzékenyek lehetnek az éjszakai fényhatásokra. Ennek okára azonban még nem jöttek rá. Remélik, hogy eredményeik segíthetnek az emberek felvilágosításában az éjszakai fény lehetséges kockázatairól:
Az összefüggés tudatosítása képessé teheti az embereket - különösen az Alzheimer-kór kockázati tényezőivel rendelkezőket - arra, hogy egyszerű életmódbeli változtatásokat hajtsanak végre
Így védekezhetsz, ha a lakóhelyeden nagy a fényszennyezés
- Használj sötétítő függönyöket!
- Aludj szemmaszkban!
- Szerelj fel fényerőszabályozókat!
- Használj kékfény-szűrőt és válts át meleg fényre a digitális eszközeiden!