Így ismerhetők fel az álhírek

"Általában azokkal a történetekkel tudnak a legkönnyebben megvezetni minket, amelyek valamilyen érzelmet váltanak ki; a haragos, rettegő vagy boldog emberek képessége a kritikai gondolkodásra ugyanis erősen lecsökken" - Marinov Iván városi legendák felderítésére szakosodott újságíró szerint némi megfontoltsággal magunk is leleplezhetjük az átveréseket.

Milyen előnyökkel jár az orvosok számára, hogy egyre több egészségügyi információ érhető el a páciensek számára az interneten? Részletek itt.

Ami tetszik, elhisszük, ami nem, azt pedig tagadjuk. Megerősítési torzításnak nevezzük azt a viselkedést, amely során tudatosan keressük a meggyőződésünket, vágyainkat alátámasztó információkat, míg az ezeket megkérdőjelezőket figyelmen kívül hagyjuk. Mint azt Marinov Iván, az urbanlegends.hu alapítója az NLCafé-nak elmondta , ezt a fajta viselkedést a közösségi oldalak teljes mértékig kiszolgálják. Hozzátette, a legfőbb probléma, hogy az így szárnyra kapó álhírek sokkal gyorsabban terjednek, mint a leleplezésüket célzó bejegyzések.

Az interneten keringő álhírek gyakran az érzelmeinkre alapozva csapnak be minket
Az interneten keringő álhírek gyakran az érzelmeinkre alapozva csapnak be minket

Tavaly januárban cikksorozat indult a HáziPatika.com-on az egészségügyi tévhitek eloszlatása érdekében. A szakértő orvosok segítségével készült anyagokat ide kattintva böngészheti.

Az érzelmi alapú döntésekre jó példát szolgáltat az oltásellenesség. Hiába egyértelmű ugyanis az orvostudomány álláspontja az ügyben, ha a kommunikációs eszközök révén az oltástagadók vannak helyzeti előnyben. Sokkal könnyebb ugyanis meggyőzni valakit egy celeb érzelmes kinyilatkoztatásával arról, hogy az ő gyermeke az oltástól lett autista, mint száraz adatokkal és tudományos szakkifejezésekkel. "Éppen ezért javasolják kommunikációs szakemberek a tudósoknak, hogy ne számokkal szálljanak szembe az egészséggel kapcsolatos kérdések tudománytalan megközelítésével, hanem tényeken alapuló ellentörténetekkel. Például - bármennyire is sokkoló - annak a lánynak a történetével, akinek egy kanyaróhoz köthető vírusos fertőzés úgy tönkretette a központi idegrendszerét, hogy azóta ágyban fekszik és semmire sem reagál" - fogalmazott az újságíró.

Természetesen mi magunk is tehetünk azért, hogy ne váljunk az álhírek áldozatává. Marinov Iván szerint e téren a legfontosabb a tudatosság, azaz hogy ismerjük az eszközeink működését, valamint a gondolkodásunk sebezhetőségét. Általánosságban véve jó fogódzkodó lehet, hogy minden olyan cikk esetében, amely szándékosan fokozott érzelmeket vált ki belőlünk, kezdjünk el gyanakodni. Érdemes ilyenkor megbízható forrásból is ellenőrizni az olvasottak igazságtartalmát megosztás előtt, de sokszor már az is elég, ha józanul átgondoljuk, mit akarnak elhitetni velünk.

Ki mondta valójában Széchenyi István mára szállóigévé vált megjegyzését a mindenkori kormányról? Mekkora a Facebook szerepe az álhírek térnyerésében? A teljes interjút ide kattintva olvashatja el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.