Nem tapasztalnak súlyosabb mellékhatásokat azok, akiket két különböző típusú vakcinával immunizálnak az új típusú koronavírus ellen, az így kialakult védelem azonban az ő esetükben erősebb lehet, még a delta variánssal szemben is - írta meg a Nature. Az oltások keverésének hatásait egyébként azért kezdték el vizsgálni, mert az AstraZeneca-féle vakcina első dózisa után - a ritka, de súlyos vérrögképződéses szövődményektől tartva - sokaknak inkább másfajta oltást ajánlottak fel. Azóta már több kutatócsoport is bebizonyította, hogy az oltások kombinálása biztonságos.
Biztató eredmények
A Nature cikke több vizsgálat eredményeit is megemlíti. Egy svéd kutatás például több mint 100 ezer olyan ember adatain alapult, akik az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája után Moderna- vagy Pfizer-féle oltást kaptak második dózisként. Azt látták, hogy az oltatlanokhoz képest a vegyes oltást kapott személyeknél 68 százalékkal kisebb eséllyel alakult ki tünetekkel kísért fertőzés, miközben a két adag AstraZeneca-vakcinával beoltott 430 ezer embernél "csak" 50 százalékkal volt kisebb a megfertőződés esélye, mint az oltatlanoknál. A kevert oltás tehát hatékonyabbnak bizonyult, mint a 2 AstraZeneca-dózis. Hasonló eredményekre jutott egy dán elemzés is: itt azt állapították meg, hogy egy dózis AstraZeneca-oltással és egy adag Pfizer-vakcinával 88 százalékos védelem alakítható ki.
Egy harmadik közelmúltbeli tanulmány pedig arra jutott, hogy a kombinált oltást - egy AstraZenecát és egy Pfizert - kapott egészségügyi dolgozók körében feleakkora volt a koronavírus-fertőzöttek aránya, mint a 2 adag Pfizer-védőoltást kapottak között. Azzal kapcsolatban azonban még zajlik a vizsgálat, hogy vajon a kombinált oltás után is szükséges-e egy harmadik, emlékeztető dózis.
Létfontosságú, hogy az egészségügyben dolgozókat beoltsák - hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO).