Amikor a biológiai óra elromlik
Temetői műszaknak hívják Angliában az éjszakai munkát, mert általános megfigyelés szerint közelebb visz a sírhoz. A WHO szerint a biológiai óra elromlik, és ennek nagyon komoly egészségügyi következményei lehetnek: szívbetegség, cukorbetegség , rák stb. Russel Foster a tekintélyes Oxfordi egyetem alváskutatója így magyarázza mindezt: a fény szabályozza a biológiai órát. Vagyis, ha valaki reggel megy haza, akkor a szervezete úgy reagál, mintha akkor kezdődne a nap - írja a BBC értesüléseire hivatkozva a hvg.hu.
Csakis úgy lehet rendesen elaludni , ha valaki teljesen kizárja a fényt. A biológiai óra így is sérül, mert a szervezet stresszként érzékeli a változást. Ez a stressz kiválthat magas vérnyomást és a nyomában szívbetegséget és kettes tipusú cukorbetegséget. Megfigyelték ugyanis, hogy az éjszakai műszakban az emberek többet esznek, és különösen sok szénhidrátot fogyasztanak. 35-40%-kal is növekedhet a szénhidrát-fogyasztása annak, aki éjszakai műszakban dolgozik. És ehhez nem is kellenek évek, elég 4-5 alkalom.
Kevésbé vagyunk hatákonyak éjszaka
Ez persze csak az egyik oka annak, hogy a brit gazdaság évi 40 milliárd fontot veszít az éjszakai műszak miatt. A másik ok az alacsony hatékonyság. Az éjszakai műszakok termelékenysége messze elmarad a nappaliak mögött. Mindenki fáradt - akár beismeri ezt, akár nem. A reakcióidő hosszabb, több ezért a baleset.
Hogy mindezek ellenére kiért vállalják az emberek az éjszakai műszakot, kiderült a hvg.hu cikkéből.