A tavaszi, nyári kirándulások, túrázások alkalmával előfordulhat, hogy kullancs kerül a bőrünkre. Sokan azt hiszik, a kullancs "ránk ugrik", ez azonban nem igaz, ugyanis az élősködő jobban kedveli a füves, bokros területeket. A megfelelő elővigyázatosság sem ad biztonságot, hiszen a kullancs így is a bőrre kerülhet. Ha így történt, fontos, hogy megfelelő módon távolítsuk el.
Hogyan ne szedjük ki a kullancsot?
- A legfontosabb, hogy nagyobb kirándulások után ellenőriztessük magunkat a lehetséges élősködők végett.
- Ne használjunk hegyes tárgyat! A tű vagy bármilyen hegyes tárgy átszakítja a kullancs potrohát, így a fertőzött béltartalom átkerül az áldozatba.
- Ne tekergessük az állatot! Hasonló a probléma, mint a hegyes tárgy esetében, emellett a kullancs mélyebbre is kerülhet a bőrben.
- Semmiképp se alkalmazzunk házi megoldásokat a kullancs eltávolítására! A gyufafej és a zsír, olaj sem segít, sőt inkább ártunk vele!
- Ha a fej beszakad, akkor se alkalmazzunk tűt! A beszakadt fej nem fertőz, pár nap múlva távozik a szervezetből.
Hogyan távolíthatjuk el a kullancsot?
- Használjunk kullancseltávolító csipeszt! Ezeket a gyógyszertárban bármikor beszerezhetjük, de érdemes otthon tartani.
- A legfontosabb, hogy minél gyorsabban kiszedjük az élősködőt! Ha már kirándulás közben észrevesszük az állatot, akár ott rögtön is kiszedhetjük!
- Nem kell orvosi segítség az eltávolításához. Minél később szedjük ki, annál rosszabb!
- Nem kell kidobni az egyszer már használt csipeszt, akár többször is alkalmazhatjuk az eszközt!
- A fej végénél, a befurakodott kullancs tövénél fogjuk meg az élősködőt, és tekergetés nélkül húzzuk ki a csipesszel. Mindig figyeljünk arra, hogy bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne akarjuk kitépni!
Ha kiszedtük a kullancsot, fertőtlenítsünk! Alkoholt vagy jódot alkalmazzunk, és nem árt tudni azt sem, hol és mikor csípett meg minket az élősködő. Ez a fertőzésveszély elkerülése miatt fontos!