Kamat-, élelmiszer- és benzinárstop, valamint rezsivédelem – így akarta a kormány megvédeni a lakosságot az elszabaduló áraktól, illetve a magas inflációtól. Ezek azonban Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszer szerint csak átmeneti eszközök, előbb-utóbb ki kell vezetni az ársapkákat – derült ki az ATV Híradójából. Mint rámutattak, a hitelmoratórium és a kamatstop 2022 végéig marad, míg a benzin- és az élelmiszerárstop érvényességét október 1-jéig hosszabbította meg a kormány.
A KSH szerint jelenleg 27 százalékos az élelmiszerinfláció, Raskó György azonban úgy látja, ez még emelkedni fog. „Valószínűleg ez jóval harminc százalék fölé fog menni, amennyiben ez az árbefagyasztás október elsejével megszűnik. Ez a különbség, tehát százalékban mondjuk egy 3-4 százalékpontos élelmiszerár-emelkedést jelent” – magyarázta az agrárközgazdász.
A hús kilója ezer forinttal drágulhat
Az élelmiszerár-szabályozás az étolajra, cukorra, sertéscombra és csirkefarhátra, valamint a lisztre és a 2,8 százalékos tejre érvényes. Raskó György arra számít, hogy az ársapka kivezetésével legnagyobb mértékben az étolaj fog drágulni.
Ennek megfelelően a befagyasztott, 720 forintos árhoz viszonyítva 1200-1300 forintra nő majd az étolaj kiskereskedelmi ára, ami nyolcvan százalékos áremelkedés. Hasonló mértékű drágulás várható a cukornál is. A húsok ára pedig kilónként legalább ezer forinttal, a liszt 30-40 százalékkal, a 2,8 százalékos tej pedig 25-30 százalékkal drágulhat még.