Ijesztő dolog derült ki a vizespalackokról

Mivel egyre többen viselik szívükön a bolygónk jövőjét, folyamatosan nő a kereslet az újrahasználható műanyag palackok iránt, illetve az egyszer használatos üdítős- vagy vizesflakonokat is sokan töltik meg újra. De vajon tényleg jó döntés?

Környezetvédelmi szempontból valóban az tűnik a legjobb megoldásnak, ha saját flakont vagy kulacsot használunk - akár több évig is. Egy New York-i szakember azonban arra figyelmeztet, hogy ez veszélyes is lehet.

Nagy a veszély

Nem is a WC-n van a legtöbb baktérium - részletek itt!

Ezeken a palackokon az ismételt felhasználás során úgy tapadhatnak meg a Streptococcus és Staphylococcus baktériumok, mint egy kikötőben horgonyzó hajón a kagylók - mondja Dr. Philip Tierno mikrobiológus. Ezek a kórokozók egy vékony biohártyát képeznek a vizespalackunk belsejében, ezt pedig csak alapos tisztítással tudjuk eltávolítani. A szakember ezért azt javasolja, hogy vizesüvegünket hetente legalább egyszer meleg, mosogatószeres vízzel mossuk át, és használjunk üvegmosó kefét is.

vizespalack, kulacs, üveg, baktériumok, fertőzésveszély, tisztítás
Csak rendszeres tisztítás mellett biztonságosak az újrahasználható flakonok. Fotó: iStock

Alapos tisztítás kívül-belül

A szakértő szerint az alapos belső tisztítás mellett a vizespalackunk külső részét is rendesen le kell mosnunk, ugyanis ez találkozik először a külvilágból származó baktériumokkal. Gondoljunk csak bele, hogy kézfogás, lifthívás, számítógépezés vagy mobilozás közben mennyi kórokozó tapadhat a kezünkhöz. Ha ezek után - kézmosás nélkül - megfogjuk a kulacsunkat, nagy eséllyel kerül rá kórokozó. Onnan pedig már nincs messze a palack belseje.

Más szakértők pedig azt ajánlják, hogy néhány napos használat után tegyük be vizespalackunkat a mosogatógépbe, vagy áztassuk több óráig forró, szappanos vagy ecetes vízbe. Emellett jó, ha több kulacsot is tartunk otthon, hogy tudjunk váltani, ha az egyik éppen tisztításra vár.

Mennyi baktérium van a vizesüvegeinkben?

Egy friss tanulmány szerzői 12 újrahasználható palack vizsgálatával keresték a választ arra, hogy vajon mennyi baktérium lehet az ilyen kulacsokban. Mérésük szerint 300 ezer életképes mikroorganizmus volt egy négyzetcentiméteren. A négy legnépszerűbb termék egyikénél ennek a háromszorosát mérték a tudósok.

Forrás: thesun.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra