Környezetvédelmi szempontból valóban az tűnik a legjobb megoldásnak, ha saját flakont vagy kulacsot használunk - akár több évig is. Egy New York-i szakember azonban arra figyelmeztet, hogy ez veszélyes is lehet.
Nagy a veszély
Ezeken a palackokon az ismételt felhasználás során úgy tapadhatnak meg a Streptococcus és Staphylococcus baktériumok, mint egy kikötőben horgonyzó hajón a kagylók - mondja Dr. Philip Tierno mikrobiológus. Ezek a kórokozók egy vékony biohártyát képeznek a vizespalackunk belsejében, ezt pedig csak alapos tisztítással tudjuk eltávolítani. A szakember ezért azt javasolja, hogy vizesüvegünket hetente legalább egyszer meleg, mosogatószeres vízzel mossuk át, és használjunk üvegmosó kefét is.
Alapos tisztítás kívül-belül
A szakértő szerint az alapos belső tisztítás mellett a vizespalackunk külső részét is rendesen le kell mosnunk, ugyanis ez találkozik először a külvilágból származó baktériumokkal. Gondoljunk csak bele, hogy kézfogás, lifthívás, számítógépezés vagy mobilozás közben mennyi kórokozó tapadhat a kezünkhöz. Ha ezek után - kézmosás nélkül - megfogjuk a kulacsunkat, nagy eséllyel kerül rá kórokozó. Onnan pedig már nincs messze a palack belseje.
Más szakértők pedig azt ajánlják, hogy néhány napos használat után tegyük be vizespalackunkat a mosogatógépbe, vagy áztassuk több óráig forró, szappanos vagy ecetes vízbe. Emellett jó, ha több kulacsot is tartunk otthon, hogy tudjunk váltani, ha az egyik éppen tisztításra vár.
Mennyi baktérium van a vizesüvegeinkben?
Egy friss tanulmány szerzői 12 újrahasználható palack vizsgálatával keresték a választ arra, hogy vajon mennyi baktérium lehet az ilyen kulacsokban. Mérésük szerint 300 ezer életképes mikroorganizmus volt egy négyzetcentiméteren. A négy legnépszerűbb termék egyikénél ennek a háromszorosát mérték a tudósok.
Forrás: thesun.co.uk