Benzinkutak, bevásárlóközpontok és köztéri mosdók elektromos kézszárítóiból gyűjtöttek mintát egy nemrég közzétett TikTok videóban. A kísérlet célja az volt, hogy felhívják a figyelmet: ezen eszközök használatával rengeteg baktériumot szórunk szét a kezünkön, melyek akár komoly betegségek kialakulását is eredményezhetik – hívja fel a figyelmet cikkében az IFLScience .
Rengeteg baktérium kerülhet így a kezünkre
A kísérletben egy Petri-csészét dugtak nyilvános helyeken lévő elektromos kézszárítók alá, majd bekapcsolva azt felfogták benne a kiáramló levegőt – és azt a nem kevés baktériumot, amelyek aztán laboratóriumi körülmények között felszaporítottak. A videóban is jól látszott, hogy a különböző kézszárítókból származó kórokozók eltérő mértékben, de elszaporodtak a tégelyekben.
And this is EXACTLY why I don’t use hand dryers. You’re welcome. pic.twitter.com/m9PPhbNo4U
— T 𐐪𐑂 (@_blkhoney) July 12, 2022
Mindez nem csupán egy félrevezető felvétel, amellyel botrányt és látogatottságot szeretett volna generálni a TikTok videós. A Leedsi Egyetem Orvostudományi Karának számos tanulmánya is kimutatta már, hogy a kézszárítók elősegítik a baktériumok terjedését.
Egy kísérlet során a rosszul mosott kezek szimulálására a kutatók azzal az egyébként ártalmatlan Lactobacillus nevű baktériummal szennyezték be a résztvevők kezeit, amely általában nem található meg a fürdőszobákban.
Ezt követően hagyományos elektromos kézszárítóval, meleg levegőt fújó szárítóval, és papírtörlővel kellett megszárítaniuk a kezeiket. Közvetlenül a kézszárítókról és azok környékéről is mintákat vettek ezután, hogy kiderítsék, mennyire szórták szét a résztvevők a fürdőszobákban nem túl gyakori baktériumot.
Hasonló vizsgálatot végeztek el az Egyesült Királyság, Franciaország és Olaszország néhány kórházában is, melynek során elektromos kézszárítók és papírtörlők környékén vizsgálták meg a kórokozók előfordulását. A 12 hetes vizsgálati időszakban komoly szennyeződéseket is kimutattak a kézszárítók környékén, többek között székletből származó, valamint antibiotikum-rezisztens kórokozókat.
"A probléma elsősorban abból ered, hogy az emberek nem mossák meg a kezüket megfelelően" – hangsúlyozta Mark Wilcox professzor, a kutatás vezetője. A kórokozók egy része emiatt a kézmosást követően is a kezükön marad, a kézszárítóból kiáramló levegő pedig szétszórja azt a környezetben. A kísérlet után a kutatók azt javasolták, hogy a kórházakban ne használjanak ilyen készüléket, a mosdókban inkább papírtörlőket helyezzenek ki.