Az éjszakai műszakban dolgozóknál nagyobb lehet a memóriavesztés kockázata, mint azoknál, akik napközben intézik a dolgaikat – derül ki egy friss tanulmányból. A kanadai York Egyetem kutatói megállapították, hogy akik a reggel 9-től délután 5-ig tartó időszakon kívül dolgoznak, azoknál nagyobb arányban alakulhat ki kognitív károsodás. Például nem tudnak olyan tisztán gondolkodni, megváltozik a viselkedésük vagy összességében romlik az agyuk állapota.
A tanulmány 47 811 felnőtt adatait gyűjtötte össze, és a kognitív funkciókat vizsgáló tesztek eredményei mellett elemezte az önbevalláson alapuló foglalkoztatási információkat is. A szakemberek az adatok összesítése után állapították meg a lehetséges kapcsolatot az éjjeli műszak és a kognitív funkciók romlása közt, középkorú és idősebb felnőtteknél.
További érdekesség, hogy míg az éjszakázók nagyobb valószínűséggel szenvedtek memóriaproblémáktól, addig a rendszeresített munkaidőben dolgozók a saját gondolataik, érzelmeik és cselekedeteik irányításával küzdöttek inkább.
Mi lehet ennek az oka?
A szakértők szerint a váltott műszakban végzett munka az ember cirkadián ritmusának felborulásával járhat. Valószínűleg ez hat károsan a kognitív funkciókra, különösen a középkorú és idősebb felnőtteknél.
„Az ember cirkadián ritmusa számos fontos testi funkció időzítését határozza meg, beleértve az alvási ciklusokat, a hormonális aktivitást, a testhőmérséklet változásait, az étkezést és az emésztést” – foglalja össze a New York Post. Ha pedig ez az érzékeny rendszer tartósan megborul, az számos egészségügyi probléma, a többi között a krónikus betegségek, a depresszió, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák és a fejfájási zavarok nagyobb kockázatával hozható összefüggésbe.