Egy új kutatás eredménye rámutat: a koronavírus-járvány negatív egészségügyi hatásai közé tartozik az is, hogy a felnőttek egy részénél kimutathatóan emelkedtek a vérnyomásértékek - számolt be róla a New York Times.
A Circulation nevű folyóiratban közzétett tanulmányba 50 amerikai államból több százezer munkavállalót és felnőtt családtagjaikat vonták be a kutatók. Közülük csaknem félmillió ember vérnyomása mutatott észrevehető emelkedést az egy évvel korábban mérthez képest. (A vizsgálatban résztvevők átlagéletkora 45 év körül alakult.)
"Pandémiás" vérnyomás: erre is fel kell készülni
A kutatók megállapították, hogy a résztvevők vérnyomásértékei 2019-től 2020 márciusáig alig változtak, ám 2020 áprilisától 2020 decemberéig kimutathatóan emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Noha az optimális értékekről évtizedek óta zajlik a vita, a mai napig a 120/80 Hgmm-es, vagy az ennél valamivel alacsonyabb tekinthető "normális" vérnyomásnak.
A tanulmányból kiderült, hogy a vizsgált időszakban - az előző év azonos időszakához képest - a szisztolés érték átlagos, havi változása 1,10-2,50 Hgmm volt, míg a diasztolés érték 0,14-0,53 Hgmm-rel kúszott feljebb. Az emelkedés a nőkre és a férfiakra egyaránt jellemző volt, korcsoporttól függetlenül.
Az eredmények a szakembereket is megdöbbentették. Donald M. Lloyd-Jones, az Amerikai Szív Társaság elnöke - aki egyébként nem vett részt a vizsgálatban - elmondta: mivel még a vérnyomás kis mértékű változása is nagyban befolyásolhatja többek között a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kialakulásának kockázatát, valószínűsíthető, hogy az ezekkel összefüggésbe hozható súlyos esetek száma a következő hónapokban növekedni fog.
Ami megemelheti a vérnyomást
A jelenség hátterében rejlő okok közé tartozik, hogy emberek a koronavírus-járvány idején nem mozognak annyit, mint korábban, nem járnak rendszeres orvosi ellenőrzésre, szűrésre és kezelésekre, emellett több alkoholt isznak, kevesebbet alszanak és többet stresszelnek - összegezte Luke Laffin kardiológus, a tanulmány vezető szerzője.
Véleménye szerint a tanulmány rávilágít, hogy a járvány elleni védekezés mellett az is elengedhetetlen, hogy a krónikus egészségi problémákkal küzdők megkapják - és kérjék is - a szükséges és szakszerű orvosi ellátást. (Az amerikai felnőttek csaknem felénél okoz problémát a magas vérnyomás , ami kevés látható tünetet produkál, de idővel életveszélyes egészségügyi következményekkel járhat, mivel károsítja egyebek mellett a szív- és érrendszert, az agyat, a veséket és a szemet is.)
A tanulságos eredmények ellenére a vizsgálatnak megvoltak a korlátai. Ahogy azt a szerzők is hangsúlyozzák, nem igazán tértek ki a résztvevők faji- és etnikai hovatartozására, ami azért lett volna fontos, mert a magas vérnyomás sokkal gyakoribb például az afroamerikaiak körében, mint a fehér vagy a spanyolajkú amerikaiak között - írja a New York Times.