Egy seb akkor fertőződhet el, amikor piszok és baktériumok kerülnek a sérült bőrrészre, illetve a testünk egyéb részeiről is kerülhetnek a sebbe olyan mikroorganizmusok, amelyek fertőzést okozhatnak - írja a womenshealthmag.com . Ha viszont egy vágást megfelelően megtisztítanak, kezelnek és lefednek, akkor ezzel nagyban csökkenthető a fertőzések esélye.
Vérmérgezésre utaló jelek
Amennyiben egy vágás elfertőződik, hólyagosodás, hegesedés, elszíneződés jöhet létre, komolyabb fertőzés esetén pedig olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a láz, a kimerültség illetve a megduzzadt nyirokcsomók. Utóbbiak annak a jelei, hogy a fertőzés túljutott a bőr kötőszöveti rétegén és a test más részeit is elérte. Ha komolyabb tüneteink vannak, hányingerrel, hányással, szédüléssel párosulva, akkor a legjobb, ha azonnal orvoshoz fordulunk, mivel ezek akár vérmérgezésre is utalhatnak.
Ilyenkor kell azonnali orvosi segítség
Ha egy vágás elfertőződött, akkor vörös, duzzadt, és sárgás var képződik rajta. Ezután csíkok jelenhetnek meg a vágás körül, fokozottan fájdalmassá válhat, érintésre meleg lehet a vágás körüli bőr, genny, illetve sárgás, zöldes vagy barnás váladék kezdhet ürülni belőle. Ha olyan tüneteink is vannak, mint a láz, a fokozott fáradtság, vagy a duzzadt, érzékeny nyirokcsomók, illetve a sebnek kellemetlen szagát kezdjük érezni, akkor azonnali orvosi segítségre van szükség. De a legtöbb esetben nem jut el idáig a dolog.
Az enyhébb fertőzéseket így kezelhetjük
Az enyhébb fertőzések otthon is kezelhetők. Szappannal és meleg vízzel mossuk meg a vágást, és mindig tartsuk tisztán és szárazon. Fedjük le sebtapasszal vagy steril kötéssel, és naponta legalább egyszer ellenőrizzük az állapotát. Ne folyamodjunk olyan népi gyógyászati trükkökhöz, mint a méz vagy a kurkuma! Arra figyeljünk, hogy mindig tiszta kézzel nyúljunk a sebhez. Ha ezekre a kezdetektől ügyelünk, akkor jelentősen csökkenthetjük az esélyét annak, hogy a sebünk elfertőződjön, illetve felgyorsíthatjuk az esetleges enyhébb fertőzés gyógyulását.