Az első évszakunk a tavasz. Éled a természet. Bármerre nézünk, mindenfele kibújnak a virágok, és kipattannak a rügyek is. Megjelenik az első virág, mely mérgezési szempontból szóba jöhet, a nárcisz.
Nárcisz: Márciustól áprilisig virágzik. A növény leve bőrizgató hatású (kipirosodást, viszketést okozhat), de mérgezések többnyire abból adódnak, hogy hagymáját a vöröshagymával tévesztik össze.
Elfogyasztva hányás, hasmenés, verejtékezés, rosszullét, ájulás és bénulási tünetek jelentkezhetnek.
Pongyola pitypang: Közismert néven a gyermekláncfű. Márciustól júniusig virágzik. Mindenütt megtalálható. Nagy mennyiségben elfogyasztva káros.
Mérgezési tünetei: hányás, hasmenés, szívritmus-zavarok.
Aranyeső: Ne tévesszük össze a március végén április elején virító arany vesszővel. Az aranyeső májusban virágzik és az akáchoz hasonló fürtős virága van. A növény minden része mérgező!
A mérgezés tünetei: hányás, hasfájás, szívritmus zavarok, kábultság, mely akár eszméletlenséghez vezet.
Elsősegély: azonnal orvoshoz kell fordulni.
NÁRCISZ |
ARANYESŐ |
Így a tavasz kezdetekor a környezetünket is próbáljuk kicsit színesebbé vidámabbá tenni. Megjelennek a lakásokban az ezer színben pompázó cserepes növények, köztük az egyik legkedveltebb a primula.
Primula vagy más néven kankalin. Mirigyszőreinek a váladéka egy primin nevű, erekre ható mérget tartalmaz. Az erre érzékeny bőrön (a gyerekek bőre sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké) primula-dermatitist okozhat.
Tünetei: A bőr kivörösödik, erős viszketési inger, hólyagképződés.
Elsősegély: Az érintett bőrfelület meleg vízzel történő azonnali lemosása.
Ciklámen szintén kedvelt cserepes növény. Kisebb mennyiség elfogyasztását követően rosszullét, hányás, hasmenés gyomorfájás léphet fel. Nagyobb mennyiség esetén hányás, hasmenés mellé szédülés, fokozott izzadás, görcsök járulhatnak.
PRIMULA |
CIKLÁMEN |
Összességében tehát ezek a környezetünket szebbé tevő növények egy kis odafigyelést igényelnek, hogy káros hatásai gyermekeinket ne veszélyeztessék.