Aki már bent van a kórházban, azt megműtik, de akit még nem vettek fel, és halasztható a beavatkozása, annak lemondják az operációját - olvasható a Népszava szerkesztőségéhez eljuttatott levélben. Az iratot az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgató-helyettese, Takács Péter küldte ki a centrumkórházak vezetőinek, és azt kéri benne: "Empatikusan, kellő rutinnal rendelkező kollégák, megfelelő hangvétellel rendezzék a lemondásokat".
A műtétre befektetett betegeket még ellátják
Ugyan a lap szerint a levelet már vasárnap kiküldték, az operatív törzs a nyilvánosság előtt még kedden is csak lehetőségként beszélt minderről, amikor azt közölte: "A betegek védelméért és az egészségügyre háruló teher csökkentéséért egyes kórházakban ismét szükségessé válhat a halasztható műtétek elnapolása."
Az OKFŐ főigazgató-helyettesének levelében az áll, hogy az intézmények ágyainak húsz százalékát kell felszabadítani úgy, hogy abból minden tizedik lélegeztetésre, illetve intenzív ellátásra is alkalmas legyen. Az ágyfelszabadítás a jelenlegi COVID-ellátó kapacitáshoz képest 67 százalékos növekedést jelent, ezen belül az intenzív ágyak számát 44 százalékkal kell bővíteni. Azt kérték továbbá, hogy a műtétre már befektetett betegek esetében a beavatkozásokat még végezzék el az orvosok. Elsősorban az anesztéziát (érzéstelenítést) igénylő, tervezett beavatkozások korlátozhatóak, az anesztézia nélkül végezhető (például szemészeti) műtétek megtartására törekedni kell - olvasható a dokumentumban.
Nem ez az első ilyen eset
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere tavaly novemberben rendelte el először a halasztható műtétek felfüggesztését amiatt, hogy az egészségügy minél nagyobb erőforrásokat allokálhasson a járvány elleni küzdelemre. A beavatkozások felfüggesztése alól kivételt képeztek a sürgősségi ellátások, amelyek nélkül a beteg közvetlen életveszélybe került volna, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodást szenved. A műtéteket május közepétől indították újra .