Először próbálkoznak újfajta terápiával az eddig már 41 halálos áldozatot szedett ebolajárvány megfékezésére a Kongói Demokratikus Köztársaságban.
41 ember halt meg az ebola miatt
Mindeközben a helyi egészségügyi minisztérium szerint a fertőzés az ország további területeire is kezd kiterjedni látszik.
Lehet, hogy nincs oltás ebola ellen 2018. augusztus 3-án számoltunk be róla, hogy a hírek szerint megeshet, hogy nincs oltóanyag a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén fekvő Észak-Kivuban kitört új ebolajárvány elleni védekezéshez . A kijelentést Peter Salama, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzet-reagálási csapatának vezetője tette korábban Genfben. Hogy ez pontosan mit jelent, a linkre kattintva kiderül.
Beni és Mangina egészségügyi szervei új kezelési móddal, az Egyesült Államokban korábban már használt monoklonális antitest terápiával próbálkoznak, az úgynevezett "mAb114 terápiával", amelynek során egy 1995-ös túlélő monoklonális antitestjét használják fel a vírus elleni harcra.
A járvány gócpontja az ország északkeleti térségében fekvő Beni és a tőle harminc kilométerre fekvő Mangina. Ezekben a városokban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a kongói egészségügyi szervezetek adatai szerint már negyvenegy ember halt meg a járványban.
Az ország egészségügyi minisztériumának nyilatkozata szerint a szomszédos Ituri tartományban is regisztráltak egy fertőzöttet, aki azóta meghalt. Őt előzőleg szívproblémákkal a manginai kórházban ápolták, ahol valószínűleg a vírus végzett vele.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A WHO szerint tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a járvány első alkalommal tört ki ilyen sűrűn lakott térségben, amely ráadásul nem is számít kifejezetten biztonságosnak az országban, az ezen a területen tartózkodó különféle fegyveres csoportok miatt.
Kongó azonban már bejelentette, hogy az idei járványnak megvan az első túlélője, mégpedig egy tizenhárom éves kislány Beniből. Beni térségében 1976 óta ez már a tízedik ebolajárvány. Az ebolavírus halálozási aránya csaknem 90 százalékos, és a vérzéses lázzal járó betegség nagyon gyors lefolyású.
Vészhelyzet van az ebola miatt 2018. május 18-án Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az ebola kapcsán elmondta, hogy csak azok az emberek fertőznek, akiken már megjelentek a betegség tünetei, őket kell elkülöníteni, de ezt egy kis faluban nagyon nehéz megvalósítani. Az ebolavírus halálozási aránya csaknem 90 százalékos és a betegség nagyon gyors lefolyású. "Nagyon valószínű, hogy denevérek hordozzák úgy a vírust, hogy nem betegszenek meg" - közölte akkor a főorvos.
Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.