A hőguta szempontjából a gyerekek, az idősek, a sportolók, és szabadban dolgozók a legveszélyeztetettebbek – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Facebook-oldalán megosztott infografikán.
A zavartság és a görcs már súlyos állapotot jelez
Mint látható, a hőguta legjellemzőbb kezdeti tünetei a vörös, száraz bőr, a magas – 39 Celsius-fok feletti – testhőmérséklet, illetve a fejfájás. Ilyen panaszok esetén az érintettet hűvös helyre kell vinni, és el kell kezdeni a teste lehűtését. A hűtéshez a vizes ruhás borogatás és a hűvös, fokozatosan hűtött vizes zuhany a legjobb. A beteget emellett itassuk meg enyhén sózott vízzel – ez az izzadással elvesztett folyadékot és nátriumot egyarát pótolja –, és ha nem mutat javulást 1 óra múlva sem, akkor hívjunk orvost.
Az izomgörcs, a zavartság és az ájulás már egy súlyosabb állapotot jelez. A beteget ilyenkor is hűvös helyre kell vinni és hideg vizes borogatással hűteni. Fontos ugyanakkor, hogy mielőbb hívjunk hozzá mentőt!
Hasznos tanácsok kánikula idejére
Az NNK egy másik posztjában egyéb hasznos tanácsokat is összegyűjtött, amelyekkel csökkentheted a kiszáradás és a hőguta kockázatát, valamint elviselhetőbbé teheted a kánikulát. Ehhez fontos egyebek mellett, hogy hűtsd a testedet, pótold a folyadékveszteséget, kerüld a hőséget – különösen 11 és 15 óra között –, valamint tartsd hűvösen az otthonodat! További tippeket az alábbi képeken találsz.