"A harmadik hullámhoz képest a kórházi kezelésre szoruló betegek átlagéletkora hat évvel alacsonyabb, és azok, akik lélegeztetőgépre kerülnek, 64-69 évesek" - jelezte az egészségügyi miniszter, aki kiemelte: szeptemberben Horvátországban heti szinten átlagban 5360 új fertőzöttet azonosítottak, akinek 81,2 százaléka nem volt beoltva. Figyelmeztetett továbbá, hogy a lélegeztetőgépre kerülő betegek 94 százaléka a beoltatlanok közül kerül ki.
Összehasonlítva a járvány harmadik és negyedik hullámát, Beros azt mondta: a delta variáns miatt a negyedik hullámban sokkal gyorsabban alakulnak ki szövődmények és súlyosabb a kórkép, ezért a betegek sokkal előbb kerülnek lélegeztetőgépre.
Horvátország súlyosan fertőző régió lett
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) csütörtöki jelentése szerint Horvátország egésze átkerült a piros, súlyosan fertőzött régiók listájára. Az egészségügyi miniszter szerint ez annak az eredménye, hogy alacsony az átoltottság és az emberek nem tartják be a járványügyi intézkedéseket. "Ebből az a kiút, ha minél többen beoltatják magukat, amivel növelik a védettséget mindenki számára" - hangsúlyozta Beros.
Az elmúlt 24 órában egyébként 941 új esetet azonosítottak Horvátországban, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2-vel fertőzöttek száma meghaladta a 380 ezret. A vírus okozta COVID-19 -ben az elmúlt napon tíz beteg halt meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8405-re emelkedett. Kórházban 554 beteget ápolnak, 58-an vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymillió lelket számláló országban eddig 1 750 418-an kaptak védőoltást - a jogosultak 43, a felnőtt lakosság 51,8 százaléka -, közülük 1 640 053-an már a második adagot is felvették.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) csütörtökön bejelentette, hogy az AstraZeneca cég koronavírus elleni oltóanyaga, a Vaxzevria, igen ritka mellékhatásként Guillain-Barré-szindrómaként (GBS) ismert idegrendszeri rendellenességet idézhet elő.