Ha naptejet vásárolunk, fontos szempont, hogy ne keltsen zsíros érzetet, és ne tömítse el a pórusokat, de a leglényegesebb, hogy magas SPF (sun protection factor), azaz fényvédő faktorszáma legyen. "Az SPF szám azt jelzi, hogy az adott termékkel mennyi idővel tovább maradhatunk a napon leégés nélkül, amelyért az UVB sugarak felelősek" - hangsúlyozza Dr. Csernus Krisztina, a Royal Clinics bőrgyógyász szakorvosa. Természetesen ez az érték egyénenként, bőrtípustól függően változhat, és nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy például a homokról, vízről visszaverődő napsugarak, az izzadás és a sport miatt módosulhat.
A gyermekek, idősek és érzékeny bőrűek számára legalább 30-as faktorszámú napkrém szükséges. "A biztonság kedvéért érdemes nagyobb faktorral ellátott terméket beszereznünk, hiszen olyan súlyos következményektől óvhatjuk meg magunkat, mint a bőrdaganatok kialakulása, ráncosodás, korai bőröregedés, foltok, értágulatok megjelenése. Fontos, hogy legalább fél órával indulás előtt kend be magad, és lehetőleg vízálló naptejet vegyen, hogy úszás közben is védve legyen a napsugaraktól!"
Nem mindegy, mikor és mennyit!
A szakértő azonban arra is figyelmeztet, hogy sok esetben nem is kell túl sok időt napon tölteni, hogy bőrelváltozások jelenjenek meg. Legjellemzőbb a szeplők, pigmentfoltok felbukkanása védtelenebb a bőr , fokozottabb fényvédelem szükséges.
Nyár végére nő a természetes védelmünk a bőrben, a nagyobb számban lévő pigmentsejtek és a felhám vastagodása miatt, ilyenkor tehát tovább tudunk a napon leégés nélkül tartózkodni, azonban fényvédő krémeket ilyenkor is használnunk kell. Ma már számtalan napozás utáni termék is létezik, melyek nemcsak ápolnak, de fenntartják vagy fokozzák a barnaságot. Utazás előtt érdemes ellenőrizni a lejárati dátumot, illetve a krémeket hűvös, fénytől védett helyen tárolni!