A konzervdobozok epoxigyanta-bevonatából biszfenol A (BPA) oldódhat az élelmiszerekbe – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer, egy friss osztrák vizsgálat eredményire hivatkozva. A legnagyobb mértékű szennyezettséget egyébként a kukorica- és tonhalkonzervek esetében mutatták ki.
A megengedett mennyiség 500-szorosa
Az osztrák FoodWatch cikke alapján azt írták, hogy némelyik tonhalkonzerv elfogyasztásával egy 75 kilogrammos személy 500-szor több biszfenol A-t visz be a szervezetébe, mint amennyi az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint még elfogadható lenne. Egyes kukoricakonzervek BPA-tartalma pedig annyira magas, hogy egy felnőtt férfi már 3 szem kukorica elfogyasztásával eléri a maximálisan megengedett napi mennyiséget.
Ennyire veszélyes a BPA
Ahogy már korábban is megírtuk, a biszfenolokat az 1960-as évek óta használják, a leginkább polikarbonát, PVC, epoxigyanta és hőpapír gyártásához. Ezen vegyipari alapanyagok népes családjának egyik legelterjedtebb és legismertebb tagja a biszfenol-A, vagyis a BPA, amely egyeben mellett a mobiltelefonokban, a blokkokban, egyes műanyagtermékekben és a konzervdobozokban is megtalálható.
A legnagyobb probléma ezzel az idegen anyaggal, hogy a csomagolóanyagokból és tárolókból az italainkba és ételeinkbe is belekerül. A kutatási eredmények szerint pedig így számos negatív hatást gyakorolhat az egészségre. Egyebek mellett hormonzavarokat és meddőséget is okozhat, elősegítheti az elhízás és a mellrák kialakulását, a gyerekeknél pedig viselkedési problémákat idézhet elő.