Egy mobiltelefon sugárzása attól függ, hogy felhasználójához képest milyen messze van a mobilállomás. Ez azt jelenti, hogy vidéken nagyobb a telefonok által kibocsátott sugárzás, mint a városban - mutatott rá a szakember az M1 műsorában. Ha telefonálva végigsétálnánk a Boráros tér és a Jászai Mari tér között, 70 adóantenna-váltást tapasztalnánk. Vidéken ennél sokkal távolabb vannak az adók, így a mobiltelefonoknak ott sokkal nagyobb energiával kell sugározniuk, hogy "elérjék" a legközelebbi antennát.
Hartlein Károly kitért rá, hogy bár a sugárdózis hatására vonatkozóan még nincs tudományos konszenzus, azonban biztos, hogy van egy határ, amikor az elektromágneses hullám energiája képes például a DNS-molekulákra hatni. A wifihálózaton történő hanghívásokat biztosító technológia megjelenésével pedig egy újabb kockázat áll fenn, a wifi sugárzása ugyanis szintén kockázatos.
Melyek a legkockázatosabb telefonok a piacon?
A német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal adatbázisa alapján a napokban hozták nyilvánosságra, hogy a kereskedelmi forgalomba engedett mobilkészülékek közül mely típusok sugárzása közelíti meg leginkább a veszélyességi határértéket. A legnagyobb kockázattal a kínai Xiaomi Mi A1 jelzésű modelljét használóknak kell számolniuk e tekintetben, míg a legbiztonságosabb telefonok fele az egyik dél-koreai techóriás gyártmánya. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.