Az ellenzék heves tiltakozása közepette végül a kormánypárti
országgyűlési képviselők megszavazták a szociális törvény módosítását is
tartalmazó salátatörvényt. Az új törvény rögzíti, hogy az egyén elsősorban maga
felelős a saját szociális biztonságáért, továbbá a szociális biztonság
megteremtésében az egyénen túl a családnak, a hozzátartozóknak, a települési
önkormányzatoknak, az egyházakhoz köthető karitatív szervezeteknek és végső
soron az államnak van felelőssége – számol
be az új jogszabályról a Napi.hu.
Ezek szerint az állam szinte teljesen kivonul a szociális ellátási területről, amely az ágazatban dolgozó szakmai szervezetek szerint messzemenőkig elfogadhatatlan.
Sőt, Ferencz Norbert és Köves Ferenc, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezetének képviselői egyenesen kegyetlenségnek nevezték az új szabályozást, amelyet épp egy krízishelyzet közepén fogadtak el, amikor egekig ér az infláció, kevesebbet érnek a bérek, valamint szorongat az energiaválság is. Az új törvény nem csak a segítségre, támogatásra szoruló embereknek fog problémát jelenteni, hanem az egész társadalom számára is – állítják. Kifogásolják azt is, hogy a kormány úgy változtatta meg a törvényt, hogy előtte semmilyen formában nem egyeztetett a szakmát képviselő egyesületekkel.
A jogszabály lényegében nem lehetőségeket nyit meg az állampolgároknak az új megfogalmazásban, hanem rájuk terheli a szociális problémák megoldásával kapcsolatos munkát és költségeket – emelte ki Meleg Sándor a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete részéről.
<span>Szembemegy az Alaptörvénnyel</span>
Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson – áll az Alaptörvényben, amellett, hogy kapjon segítséget, aki nem rendelkezik megfelelő anyagi eszközökkel. Az új törvény, amely kimondja, hogy elsősorban mindenki magáért felel, szembemegy az Alaptörvénnyel, így tehát alkotmányellenes – nyilatkozta Kovács Vera szociálpolitikus, az Utcáról Lakásba! Egyesület munkatársa.
A szakmai szervezetek mellett az ellenzék is kritizálta a szociális törvény módosítását, egyúttal azt követelte, hogy a kormány vonja vissza azt. Civilek pedig abban reménykednek, hogy Novák Katalin köztársasági elnök alkotmányossági és összeférhetetlenségi indokokra hivatkozva nem írja alá.