"Egyre több kutatási eredmény arról árulkodik, hogy sok vitamin nem is vitamin, hatástalan vagy egyenesen veszélyes" - mutat rá a Magyar Nemzet cikke, hozzátéve, hogy a globális vitaminpiac folyamatosan növekszik, a 2010-es évek végére akár a 9,3 milliárd dollárt is elérheti az értéke. Egy felmérés szerint az amerikai felnőttek jelentős többsége, 68 százaléka naponta szed külön vitaminokat, mert úgy tartja, hogy csak így őrizheti meg az egészségét. Csakhogy ez ebben a formában nem igaz.
Egyfelől kuruzslók számos olyan vitamint árulnak a gyanútlan vásárlóknak, amely valójában nem is vitamin. Csupor Dezső gyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Farmakognóziai Intézetének docense példaként említette a lapnak a B17-vitamint, amely igazából nem más, mint a mérgező amigdalin. Dacára az eladók által sugalltaknak, ez a vegyület nem öli meg a rákos sejteket, viszont a szervezetben cianiddá alakulva akár halálos is lehet.
Ha pedig mindez nem lenne elég, a tudomány fejlődésével, az újabb és újabb kutatási eredményekkel akár meg is változhat egyes vitaminok státusza. "Vannak, amelyekről kiderül, hogy nem esszenciális a jelentőségük, mások nagyobb mennyiségben is hasznosulnak a szervezetben" - mutatott rá a gyógyszerész. Az amerikai orvostudományi kutatásokat irányító országos egészségügyi intézet (NIH) állásfoglalása szerint például a B6- és B12-vitamin pótlása - ellentétben a közszájon forgó állításokkal - nemhogy nem rendelkezik jótékony hatással, de amerikai és tajvani kutatók a közelmúltban azt is kimutatták, hogy ez a két vitamin nagy dózisban szedve többszörösére növeli a tüdőrák kockázatát.
Mi a helyzet a C-vitaminnal? Mely vitamint szedi rendszeresen maga Csupor Dezső is? Mikortól kezdődött a vitaminok egyöntetűen pozitív megítélése a köztudatban? A témáról bővebben a Magyar Nemzet cikkében olvashat.