Már nyáron, de legkésőbb ősszel berobbanhat Magyarországon is a járvány negyedik hulláma, amelynek súlypontja bizonyosan a fiatalok és oltatlanok körében lesz. Ám bizonyos óvintézkedésekkel felkészülhetünk a járvány újbóli fellángolására, írja Facebook-oldalán Kemenesi Gábor virológus.
A negyedik hullám jól láthatóan körvonalazódik, ezt térképekkel mutatja be posztjában: egyes nyugat-európai (Egyesült Királyság, Spanyolország, Portugália, Németország) és ázsiai országokban (Thaiföld, Kambodzsa, Dél-Korea, Vietnam) folyamatosan nőnek az esetszámok. Olyan országokban is, amelyekben korábban sikeres volt a védekezés.
Rájuk különösen kell vigyázni
Minden jel szerint azok az oltottak, akiknél tapasztalható valamiféle immunválasz (antitestek, sejtes komponensek, stb), jól védettek maradnak a fertőzés súlyos formája ellen. "További jó hír, hogy a gyermekek érintettsége a COVID-19 megbetegedés esetén továbbra is jóval enyhébb az idősebb korosztályhoz mérten", habár a fertőzés hosszú távú hatásáról még kevés adat van, tette hozzá.
Fontos azonban, hogy a krónikus megbetegedéssel rendelkező fiatalok veszélyeztetett csoportnak számítanak, az ő esetükben (és ő értük is) nagyon fontos a maszk-távolságtartás-higiénia hármasának gyakorlása.
Megint be leszünk zárva?
A negyedik hullám érkezése várható volt, az új kórokozók felbukkanása és az ebből adódó járványok az esetek döntő többségében hullám-természetűek - a legtöbb járvány így működik a természetben.
A fegyelmezett védekezés képes az egészségügyi kapacitáson belül tartani a járványt, de ezért tenni kell, figyelmeztet Kemenesi Gábor. A vakcina ingyenes, emellett erősebb és jobb védelmet ad a természetes fertőzésnél, továbbá az oltási reakciók néhány nap alatt elmúlnak, míg az elkapott COVID-19 betegség hatásai több hónap után sem feltétlenül.
Azok az országok (például számos ázsiai ország) ahol alacsony az átoltottság, a pandémia következő gócpontjaivá válnak a delta-hullámban. Ez újabb variánsok melegágya lesz a virológus szerint, nem véletlen, hogy a tudósok a harmonizált globális vakcinaelosztásra hívják fel a figyelmet.
Ennyire hatékonyak az oltások a Semmelweis Egyetem szerint - olvassa el a részleteket!