A nyilvános mosdókban található kézszárítók baktériumokat juttatnak a kézről a környező levegőbe, amit egyrészt felerősít, hogy rengeteg ember használja őket, másrészt az is sokat számít, hogy a karbantartó- és takarító személyzet mennyire végez alapos munkát.
Erre azért került sor, mert könnyen kimutatható, így jól szimulálta azt a helyzetet, mikor nem mosunk kezet . Az ezt követő vizsgálatok kimutatták, hogy a baktérium később már jelen volt a levegőben is, márpedig kizárólag a kézszárítás alkalmával kerülhetett oda. Ezt csak megerősítette az a mérés, mely a szárítótól egy-két méterre magasabb koncentrációban, és még negyed óra elteltével is kimutatta ezeket a baktériumokat.
"Ez a helyzet elfogadhatatlan - mondta Marc Van Ranst, a belga Leuveni Immunológiai Intézet professzora. Azokban a kórházakban, ahol az orvosi személyzet ugyanazokat a mosdókat használja, mint a betegek és a látogatók, mindent meg kell tenni azért, hogy a fertőzések terjedésének megakadályozására meglegyen a megfelelő technikai háttér."
A nyilvános mosdókban található kézszárítók baktériumokat juttatnak a kézről a környező levegőbe
Ehhez nagymértékben hozzájárulhat a fent említett tanulmány is, mely szerint az intenzív, kézbedugós kézszárítók sokkal nagyobb mértékben terjesztik a fertőzéseket, mint a hagyományos szárítók, vagy az eldobható kéztörlők. Utóbbi esetében az is döntő fontosságú, hogy a baktériumok nem maradnak a levegőben. A kísérlet szerint a szárítók használata után akár 27-szerese is lehet a mosdóban a baktérium-koncentráció, mint az eldobható papírtörülközők esetében.
"Persze továbbra is hangsúlyozzuk a kézmosás fontosságát, mint a fertőzések terjedésének legfőbb ellenszerét még akkor is, ha eddig nem találtuk meg a leghatékonyabb módszert - magyarázza Wilcox professzor. - Ez a kutatás is bizonyítja, hogy a legjobb módszer általában nem a legkényelmesebb, hiszen az intenzív kézszárítók nemcsak hordozzák, de fel is erősítik is a baktériumok terjedésének veszélyét, ez pedig nem segít az emberről emberre való terjedés kordában tartásában."
A kézmosás fontossága széles körben ismert, de sokkal kevesebb figyelmet kapott eddig a vizes kéz megszárítása, amely a jelek szerint ugyanolyan fontos szerepet játszik a kockázat csökkentésében.