A kisgyermekeknek szánt oltóanyag nem különbözik a 12 éven felüliek körében már használt koronavírus -vakcinától, de kevesebb mennyiségből, 30 mikrogramm helyett 10 mikrogrammból áll egy dózis. A klinikai vizsgálatok eredményei alapján Ugur Sahin, a BioNTech társalapítója és igazgatója azt mondta, az alacsonyabb dózissal beoltott 5-11 éves gyermekeknél a biztonsági profil és az immunogenitási adatok összhangban vannak azokkal, amelyeket más, idősebb populációkban, a magasabb dózissal beoltottaknál figyeltek meg.
"Örülünk, hogy a téli szezon kezdete előtt adatokat tudunk benyújtani a szabályozó hatóságoknak az iskoláskorú gyermekek e csoportjáról" - tette hozzá az igazgató. A Pfizer és a BioNTech egyébként azt tervezi, hogy ezeket az adatokat a lehető leghamarabb benyújtja majd az amerikai és az európai uniós gyógyszerfelügyeleti hatóságoknak (FDA, EMA), és más országok hatóságainak is.
A kisebb gyerekek oltása is tervben van már
Az Egyesült Államokban, Lengyelországban, Finnországban és Spanyolországban több mint 2200 gyermek bevonásával folytatott vizsgálatban két másik korcsoportban is elemzik a világhírű magyar kutató, Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, hírvivő RNS (mRNS) technológiára épülő vakcina hatását. Az egyik a két és öt év közötti gyermekek korcsoportja, a másik pedig a hat hónap és két év közöttieké. Az első eredményeket az év utolsó negyedévére, az október-decemberi időszakra várják.
Ugur Sahin és a BioNTech másik társalapítója, Özlem Türeci a napokban egy német lapinterjúban elmondták, hogy az 5 év felettiek oltásához szükséges oltóanyagok gyártását már előkészítették, de azt nem tudják befolyásolni, hogy a hatóságok megadják-e az engedélyt, és milyen gyorsan, és azt sem, hogy az oltási bizottságok tesznek-e majd ajánlást az új vakcina használatára.
A delta variáns miatt hamarabb kellhet a 3. oltás
A BioNTech alapítói arra is kitértek, hogy a delta vírusváltozat szétterjedése miatt a korábban valószínűsített 12-18 hónapnál hamarabb kell majd beadni egy harmadik, frissítő adagot a COVID-19 elleni vakcinájukból. "A delta szerencsére nem egy szupermutáns, de frissítő oltás nélkül nem fogjuk tudni elég jól kontrollálni" - mondták. Hangsúlyozták, hogy egyelőre nem ütötte fel fejét olyan vírusváltozat, amellyel szemben a Pfizer-BioNTech-féle vakcina ne lenne kellőképpen hatékony egy emlékeztető dózist követően. Úgy vélik, egyelőre nem kell egy teljesen új oltóanyagot kifejleszteni a mutánsok miatt, de továbbra is a lehető legnagyobb éberséggel kell figyelni a SARS-CoV-2 mutációit.
Az új koronavírus mű variánsáról egyelőre kevés konkrét adat áll rendelkezésre. Az alapján, amit eddig tudunk róla, szakértők szerint egyelőre nem kell aggódni, hogy a delta variánshoz hasonlóan letarolja a világot.