Kiderült, kik terjesztik a legtöbb álhírt

A 65 feletti korosztály osztja tovább a legtöbb álhírt - derült ki egy Amerikában végzett kutatásból.

A "digitális bennszülötteknek" is hívott, fiatal generációval szemben (amely már kisgyermekkortól használja az okoseszközöket ) az idősebb embereknek komolyabb kihívást jelent eligazodni az interneten fellelhető információk között. Egy friss amerikai kutatás szerint az idősebb emberek nagyobb arányban osztanak meg álhíreket, függetlenül a nemüktől, származásuktól vagy szociális helyzetüktől.

Így ismerhetők fel az álhírek "Általában azokkal a történetekkel tudnak a legkönnyebben megvezetni minket, amelyek valamilyen érzelmet váltanak ki; a haragos, rettegő vagy boldog emberek képessége a kritikai gondolkodásra ugyanis erősen lecsökken" - Marinov Iván városi legendák felderítésére szakosodott újságíró szerint némi megfontoltsággal magunk is leleplezhetjük az átveréseket. Kattintson a részletekért!

Az idős emberek terjesztik a legtöbb tévhitet

A Science Advances című lapban megjelent kutatás a 2016-os választásokat megelőző, majd azt követő hónapokban vizsgálta az amerikai emberek aktivitását a különböző közösségi oldalakon. Ebben az időszakban ugyanis az álhírek is megszaporodtak az interneten, amelyeket egyesek a forrás ellenőrzése nélkül is készséggel továbbosztottak. Ők azonban meglepően kevesen vannak: a vizsgált csoporton belül csupán 8,5 százalék azoknak az aránya, akik legalább egy "fake news" linkjét továbbosztották. Nagy különbség volt a konzervatív republikánusok, illetve a liberálisabb nézeteket valló demokraták között is, az előbbiek 18 százaléka továbbosztott valamilyen álhírt, míg a liberálisok körében alig 4 százalék volt ennek az aránya. Ebben a kutatás szerint annak is komoly szerepe volt, hogy az amerikai oldalakon terjedő álhírek többsége a republikánus Trump kampányát erősítette.

A 65 feletti korosztály osztja tovább a legtöbb álhírt
A 65 feletti korosztály osztja tovább a legtöbb álhírt

Az életkorral a fake news terjesztésének hajlandósága is emelkedik: míg a 18 és 29 közöttiek alig 3 százaléka osztott tovább egy ilyen linket, addig a 65 feletti korosztályban már 11 százalék volt a továbbosztók aránya. Ez a korcsoport majdnem kétszer annyi fake newst osztott meg, mint az álhírterjesztésben második helyezett 45-65 közöttiek.

A kutatás nem ad egyértelmű választ rá, hogy a 65 év felettiek miért osztanak meg ennyivel több álhírt, a szakemberek szerint azonban két fő dolog állhat a tendencia mögött. Az egyik, hogy az idősebb korosztály nem tekint kellően kritikus szemmel az interneten megjelent tartalmakra, kevésbé figyeli a hír forrását, és hajlamos a megalapozatlan híreket is tényként elfogadni. A másik, hogy a korral járó kognitív hanyatlás, a romló memória miatt ezek az emberek a megfelelő internethasználati ismeretek birtokában is könnyebben megtéveszthetőek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: The Verge

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.