"Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét" - szól a sokszor idézett bölcsesség, amelyet a tizennegyedik dalai lámához, Tendzin Gyacóhoz szoktak kötni. Bárki mondta is, való igaz: a modern ember sokszor egészsége rovására hajszolja karrierjét. Egy újabb kutatás például igazolta, hogy a rendszeres túlórázás igen káros hatással van az egészségünkre - sőt a produktivitásunkra is.
A stroke és a szívbetegség előfordulása is megnő
Az átlagos, 40 órás munkahetet rendszeresen túlteljesítők az egészségükkel fizethetnek az igyekezetükért. A kutatás szerint azoknál az embereknél, akik heti 61-70 órát dolgoznak rendszeresen, 42 százalékkal megnő a szívkoszorúér-betegségek előfordulásának esélye, míg a 71-80 órát dolgozóknál már 63 százalékkal nagyobb esély van valamilyen szívbetegség kialakulására. Egy másik kutatásban - amelyet a The Lancet című lapban publikáltak - kiderült az is, hogy a rendszeresen túlórázók körében jelentősen magasabb a stroke előfordulása, mint azoknál, akik nem dolgozzák túl a nyolcórás munkanapot.
Ráadásul az is kiderült, hogy a munkáltató teljesen feleslegesen teszi ki a dolgozóit pluszmegterhelésnek. A túlórázás ugyanis rontja a dolgozók produktivitását még a megszokott, nyolcórás időintervallumon belül is, és összességében rosszabb eredményt érnek el, mintha kevesebbet dolgoztak volna. Ezt már Németország is felismerte, amely úgy lehet Európa legnagyobb gazdasági hatalma, hogy dolgozói átlagosan heti 35,6 órát töltenek a munkahelyükön.
Így lehetünk produktívabbak a munkahelyünkön
Ha a munkahelyen eltöltött időről nem mi döntünk is, néhány tanácsot megfogadva sokat tehetünk azért, hogy produktívabbak és kipihentek legyünk. Próbáljunk odafigyelni rá, hogy rendszeresen ugyanabban az időben feküdjünk le aludni , és hagyjuk meg a szükséges 7-8 órát a pihenésre. Ez ugyanis pluszenergiát adhat egész napra, és segíthet, hogy teendőinkkel időben végezzünk.
Sokat számíthat az is, ha az elvégzendő feladatokról listát írunk, és kijelöljük a legfontosabb, illetve a legkevésbé sürgős tennivalókat. Pipáljuk ki a már elvégzett feladatokat, így minden, a listáról lekerülő elem újabb motivációt adhat a feladatok folytatására!
Forrás: WebMD