Hogy milyen tünetek állnak a betegség mögött, és hogy milyen veszélyei vannak, arról. dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistáját kérdeztük.
Autoimmun betegség
A Basedow-kór pajzsmirigy-túlműködéssel járó autoimmun betegség, mely leggyakrabban a női nemet érinti. Ekkor a tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) hormonok mennyisége megszaporodik, amit a TSH receptora ellen termelt antitestek váltanak ki. Oka egyelőre nem ismert, ám a családi halmozódás valószínűsíthető, így megelőzni a jelenlegi ismeretek szerint nem lehet.
Ugyanakkor a dohányzás és a stressz fokozza a problémát, így ezeket érdemes elkerülni, ha a családban már előfordult Basedow-kór. Az állapot gyakran a pajzsmirigy gyulladásával , megnagyobbodásával jár- ez utóbbi akár szemmel látható méreteket is ölthet.
A Basedow-kór főként a fiatal nőket érinti
További tüneteit tekintve a pajzsmirigy-túlműködésre jellemző panaszokat mutatja, melyek hátterében főleg az állapottal járó fokozott anyagcsere áll:
- heves szívdobogás
- fokozott izzadás
- koncentrációzavar
- idegesség
- remegés
- normál étkezés melletti fogyás
A Basedow-kór jellegzetes tünete továbbá a szemek kidülledése, így az illető tekintete merevvé válik, illetve gyakori, hogy a beteg csak nehezen tud közeli pontra fókuszálni. A szempanaszok hátterében az áll, hogy az antitestek a szemben lévő izmokat is megtámadják, gyulladást hoznak létre, ami duzzanatot, vizenyőt okoz - mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
A Basedow-kór jellegzetes, szemmel is látható tünetei miatt könnyen diagnosztizálható, bár vérvétellel, izotópos, valamint ultrahangos vizsgálattal , szükség esetén MRI-vel pontosabb képet kaphatunk az állapotról.
Kezelésében kiemelt jelentőséget kap a gyógyszeres terápia, mellyel a pajzsmirigy túlműködését lehet mérsékelni. Előfordulhat, hogy izotópkezelésre is szorul a beteg, melynek lényege, hogy a jódizotóp sugárzó hatása révén elpusztítja az őt felvevő pajzsmirigy sejtet, így megszünteti a túlműködést. Súlyos esetben - jelentős pajzsmirigy-megnagyobbodáskor - műtétre is sor kerülhet.