Több tízezer adag Sinopharm-vakcinát kaptak a háziorvosok, amivel már a héten elkezdhetnek immunizálni, csak hogy a szakmát eléggé megosztja a távol-keleti oltás - írja a Népszava , megjegyezve: ez az a koronavírus elleni oltóanyag, amely esetében az engedélyező hatóság rendkívüli könnyítéssel adta meg a hazai felhasználási engedélyt, az oltás alkalmazási előiratát pedig azóta sem tették közzé, csak a kínai gyártó termékismertetőjének magyarra fordított változata került fel a gyógyszerhatóság honlapjára . A Magyar Orvosi Kamara, mely korábban azt mondta, az alkalmazási előirat nélkül nem tudja javasolni, hogy az orvosok oltsanak a Sinopharm-vakcinával, nem kívánta kommentálni a történteket.
Miért a 60 felettieknek javasolják?
A lap több háziorvost is megkérdezett, hogy oltanak-e a különleges engedélyezési szabályokkal behozott kínai vakcinával. "Csak a szabályos, az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinával oltunk" - idézik Keszthelyi Gyula Cserépváralján praktizáló háziorvost a cikkben, aki úgy fogalmazott, "a Pfizer -oltásra beküldöm a betegeimet az oltópontra, az egyéb oltások alkalmazásához nem biztonságosak a szakmai körülmények, nem rizikózom a beteg életével". Hozzátette, "a kínait nem fogjuk ajánlani egyetlen betegnek sem, de le sem beszéljük őket róla, ha kéri, megkaphatja".
Komáromi Zoltán budai háziorvos hasonlóképp vélekedik a kínai vakcináról, mint mondta, 55 páciensének elküldte az oltás betegtájékoztatóját, hogy ha kérik, akkor jelezzék. A szakember azonban rámutatott egy számára is érthetetlen tényre: "Alig van adat az oltás alkalmazási előiratában a 60 pluszos korosztályról, a kormányzat miért mégis ennek a korosztálynak az oltását javasolja a Sinopharmmal ?" Kökény Mihály egykori egészségügyi miniszter is hasonló kifogást fogalmazott meg a közösségi oldalára kitett posztjában. Mint írta, a Sinopharm-vakcina kínai nyelvű termékismertetőjének magyar nyelvű adaptációja szerint a készítmény tesztelésekor elsősorban a 18-59 éves népességre koncentráltak, náluk a készítmény "meghatározott védőhatással bír".
Több mint 200 millió adag koronavírus elleni oltást adtak be szerte a világon, ennek 45 százalékát a G7 csoportban tömörülő legfejlettebb ipari országokban - további részletek korábbi cikkünkben .