Kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben halálos?

A világon leggyakrabban használt élvezeti szer, amellyel szinte már mindenki találkozott. Sőt! Feltehetően hatásait is sokan kipróbálták már. De vajon mikortól kell óvatosnak lenni?

Az etil-alkohol fogyasztása

A kémia tudománya alkohol néven számtalan vegyületet illet, ezek közül a hétköznapi értelemben alkoholnak az etil-alkoholt hívjuk. Mellette két további alkohol is gyakorta előfordul, a metil-alkohol főként oldószerként, a glikol gépjárművek hűtőfolyadékaként ismert. Mindkettő súlyosan mérgező. A későbbiekben az alkohol fogalmán mindig az etil-alkoholt értjük.

Hazánk az egyik vezető helyet foglalja el a világon az egy főre jutó alkoholfogyasztást illetően. Társadalmunk egyik legnagyobb problémája ez, az éves szinten okozott (társadalmi) kár tízmilliárdokban mérhető. Az alkohol hatása egyéntől függ, többek közt a testsúlytól, a fogyasztás rendszerességétől, érzelmi állapottól stb. Nem tudjuk megmondani, hogy egyes emberek miért lesznek agresszívak tőle, míg mások szelídek, aluszékonyak.

Az szervezetbe kerülő alkohol már a száj nyálkahártyáján elkezd felszívódni, ez folytatódik a gyomorban, majd a vékonybélben. A fogyasztott mennyiségtől és az egyéni körülményektől függően, a fogyasztást követő kb. 10-30 percen belül jelenik meg a vérben. A véráramból a máj üríti, amely egy alkohol-dehidrogenáz nevű enzim segítségével lebontja, acetaldehiddé alakítja. Az alkohol-dehidrogenáz enzim bizonyos ázsiai népcsoportokból hiányzik, számukra különösen veszélyes az alkoholfogyasztás.

Az alkohol rövidtávú hatásai

A fogyasztott alkohol mennyiségétől függően az alkohol a vérben véralkohol formájában jelenik meg. A véralkoholszint függvényében négy szintet különböztetünk meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Első szint - enyhe alkoholos befolyásoltság. Az alkohol élettani hatásai alig érezhetőek, kicsiny hangulati ingadozások, minimális mozgáskoordinációs zavar, reflexidő növekedése.

Második szint - ittasság. A lehelet alkoholszagú, pulzus szapora, az ittas egyén bőbeszédű, váratlan asszociációi lehetnek, eufóriás, mozgáskoordinációs zavarok.

Harmadik szint - részegség. Bizonytalan mozgás, arca vörös vagy sápadt, esetenként agresszív, dühöngő, máskor szelíd, aluszékony. A két magatartásforma váltogathatja is egymást.

Negyedik szint - alkoholmérgezés. Alacsony pulzus, felületes légzés, esetenként kóros reflexek, egyéb változatos tünetek, eszméletvesztés.

A részeg személyek szempontjából a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy bizonyos sérüléseket, élettani problémákat nem érzékelnek. A legtöbb esetben a részeg személy állapotának súlyosbodását, esetleg halálát ezek, az észre nem vett elváltozások okozzák.

Az alkoholos emberek ellátása

Az említett érzelmi és viselkedési kilengések miatt az ittas és részeg személyek ellátása mindig nagy odafigyelést igényel. Ha sikerül megfelelő, biztonságos kommunikációt kialakítani először beszéljük rá, hogy ne fogyasszon több alkoholt, majd próbáljuk az esetleges sérüléseket megkeresni. Próbáljuk kideríteni mit és mennyit ivott, van-e ismert betegsége. Az alkohol hatására a hőleadás megnő, ezért különösen fontos az alkoholos sérültek védelme a kihűléstől. Itt külön említést érdemelnek a hideg hónapokban utcán éjszakázó hajléktalanok, akik gyakorta az alkohol hatása miatt hűlnek ki. Ha a sérült együttműködő, és nincs nyelési nehézsége, próbálkozhatunk hánytatással. Ez esetben vagy saját ujjával ingerelje garatfalát vagy itassuk langyos, sós vízzel. Saját ujjunkat soha ne dugjuk a sérült szájába! Abban az esetben, ha a sérült eszméletlen, vagy eszméletlenség közeli állapotban van, biztosítsunk légutakat. Különösen figyeljünk arra, hogy az esetleges hányadék távozni tudjon a szájüregből. Ismételt figyelmet érdemel a kihűlés elleni védelem! Eszméletlen sérült hánytatása tilos!

Az alkohol hosszú távú hatásai

A rendszeres alkoholfogyasztás függőséget okoz, az így kialakuló betegséget alkoholizmusnak nevezzük. Az alkoholisták szép lassan szellemileg és testileg is leépülnek. Hosszú távon az alkohol károsítja az idegrendszert, a májat és gyakorlatilag minden más szervet is. Az alkoholizmus hazánkban népbetegség, közel hatszázezer embert érint. Jelen cikkünkben azonban ennél többet nem foglalkozunk a problémával.

Mit tesznek a kiérkező mentők?

A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátások csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.