„Valóban veszélyes a méz a gyerekekre?” – ezzel a kérdéssel fordult egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértőihez. A Facebookon közzétett válaszában a Nébih azt írja, fontos, hogy szülőként sose adjunk mézet – még kis mennyiségben sem – egy évnél fiatalabb csecsemőnek. Ellenkező esetben fennáll ugyanis a csecsemőkori botulizmus kockázata, amely egy életveszélyes betegség.
A botulizmus nem más, mint egy bakteriális toxin okozta ételmérgezés. A mérgezést nem maga a baktérium okozza tehát, hanem annak egy anyagcseretermékként képződő toxinja, amely az ételekből szívódik fel a szervezetbe a bélrendszeren keresztül. A méreganyag ezután megbénítja az izmokat. A csecsemőkori botulizmus leggyakoribb forrása pedig a méz.
„Felnőttek és nagyobb gyermekek bélrendszerében a kórokozó nem képes szaporodni és toxint termelni, így a méz fogyasztása náluk nem okoz megbetegedést. Csecsemőknél azonban a méz fogyasztása – függetlenül annak eredetétől – már nagyon kis mennyiségben is a botulizmus kockázatával jár” – mutat rá posztjában a Nébih. Éppen ezért sem a baba ételébe, teájába nem szabad mézet rakni, de még a cumiját se kenjük be vele, hogy így vigasztaljuk, amikor nagyon sír.
Borítókép: Getty Images