A karácsonyi balesetek jelentős része rutintalanságból, kapkodásból és kimerültségből fakad. A férfiak ma már ritkán ragadnak fejszét, baltát, jó részük nemigen tud faragni. A nők pedig elfáradnak a készülődésben, és a megszokottnál nagyobb edények is bajok forrásai lehetnek. Dr. Szokoly Miklós sebész-traumatológus adott néhány hasznos tanácsot a balesetek elkerülésre.
Így ússzuk meg a fafaragásos balesetet!
- Legjobb, ha a fa vásárlásakor elvisszük a talpat, így belefaragva hozhatjuk haza.
- Ha mégis faragunk (ne csavarhúzóval vagy életlen késsel), mindig a testtől eltartva dolgozzunk, az él előtt soha ne legyen testrész, mert bármikor megcsúszhat a szerszám.
Egyéb bakik és a következmények
- A forrázásnál döntő jelentőségű, hogy legalább húsz-harminc percig folyassunk a megégett felületre hideg vizet, húsz-harminc percig! Egy kettes fokozatú égés megfelelő hűtéssel akár egyes fokozatúvá is válhat.
- Viszonylag gyakori, hogy a hal bontásakor szálka fúródik a tenyérbe. Sajnos ezeket a sérüléseket sokan otthon kezelik paradicsommal, kenőcsökkel, porokkal, és csak akkor mennek orvoshoz, amikor már feldagad, lüktet. Az ilyen szúráskor baktériumok jutnak a szervezetbe, mintha injekciós tűvel juttatnánk be őket. Elkezdődhet egy belső gennyesedés, gyulladás, ami, ha későn kerül szakember elé, akár végleg roncsolhatja a porcfelszínt, az ínhüvelyt. Hiába van ünnep, ilyen sérüléssel forduljunk orvoshoz!
- Ne kézzel oltsuk el a gyertyát, és vigyázzunk, nehogy elfújásakor forró paraffint fröcsköljünk magunkra vagy másra!
- A karácsonyfa, az adventi koszorú közelében mindig legyen egy vödör víz.
Békés, balesetmentes ünneplést kívánunk, vigyázzunk egymásra!