A klímaváltozásnak (legyen bármilyen csekély, szinte érzékelhetetlen mértékű) nagyon komoly következményei lehetnek; nemcsak a szokatlanul meleg nyarakra és enyhe telekre, vagy az óceánok vízszintjének emelkedésére kell gondolni. Az egyre melegebb átlaghőmérsékletnek az egészségünkre is hatása van.
Brit kutatók szerint 2050-ig közel két és félszeresére nő majd a hőséggel összefüggő halálesetek száma az Egyesült Királyságban. A London School of Hygiene and Tropical Medicine and Public Health England szakértői csoportja korábbi időjárási adatokat, illetve meghatározott időszakra vonatkozó halálozási rátákat tanulmányozott, hogy meghatározhassák az időjárás és a mortalitás közötti összefüggéseket. Emellett különböző speciális módszerekkel igyekeztek megjósolni az átlaghőmérséklet változásait is a következő évtizedekre.
Megállapították, hogy a meleg napok száma 50 év alatt meg is triplázódhat, és amennyiben a kormányzat nem tesz semmit azért, hogy a népesség alkalmazkodjon a hőséghez, közel 257 százalékkal több halálesetért lesz majd felelős a meleg. A hideggel összefüggő halálesetek valószínűleg nem csökkennek majd. A szakemberek szerint az idősek, különösen a 85 év felettiek lesznek nagy veszélyben.
A kutatók szerint több irányból kell alkalmazkodni a közelgő meleghez: egyrészt új várostervezési és építészeti alapelveket kell bevezetni (más építőanyagok, hatékonyabb árnyékolás , az épületek tájolásának megváltoztatása stb.), másrészt nagyobb hangsúlyt kell helyezni az idősek egészségmegőrzésére, illetve arra, milyen környezetben élnek. Például a 2003-as, rengeteg halálos áldozatot követelő párizsi hőhullám egyik tanulsága, hogy az egyedül élő idősek vannak a legnagyobb veszélyben.
Egy másik kutatásban amerikai tudósok igyekeztek megjósolni, milyen hatással lesz az egyre melegebb időjárás a halálozásra. Úgy találták, hogy a következő 80 évben minimum 150 000 ember veszíti majd az életét az USA 40 legnagyobb városában a hőség miatt. Ráadásul nemcsak az idősek, hanem a kisgyerekek is nagy veszélyben vannak.
Bizonyos krónikus betegségek rosszabbodhatnak az extrém meleg időjárás miatt, ezek közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek vagy a vesebetegség. Ugyanakkor sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, milyen veszélyei vannak a hőgutának vagy a napszúrásnak, és még azokat az óvintézkedéseket sem teszik meg, amelyekre külön felhívják a figyelmet.