Klímaváltozás: töredezik a jégmező

Két részre szakadt és várhatóan tovább töredezik a Chile és Argentína között 12 ezer négyzetkilométeren elterülő dél-patagóniai jégmező a klímaváltozás miatt - figyelmeztetnek chilei kutatók, akik márciusban látogattak el a térségbe.

Az Andok dél-chilei és argentínai részén az emelkedő hőmérséklet miatt kevesebb a régió gleccsereinek "feltöltésére" szolgáló hó és jég. A törés a jégvisszahúzódás során következett be - magyarázta Gino Casassa, a DGA (a dél-amerikai ország egyik legjelentősebb vízszolgáltatója) hó- és gleccserrészlegének vezetője.

klímaváltozás, globális felmelegedés, jég, jégmező, olvadás, tengerszint, gleccser
Két részre szakadt a jégmező, de ez még csak a kezdet. Fotó: 123rf

A fő gleccserről letört darab 208 négyzetkilométeres, amely viszonylag kicsinek számít, ám a szakember szerint ez csupán a kezdet. A jégmező most még csak két részre szakadt, de dél felé haladva nagy valószínűséggel további feltöredezéseket fognak találni. Idén már két méretes jéghegy is levált a patagóniai Torres del Paine Nemzeti Parkban található Grey-gleccserről, és a kutatók szerint könnyen lehet, hogy a jelenség rendszeressé válik a térségben.

Eltűnhetnek a gleccserek

Minden eddiginél korábban olvadt a jég - a részleteket itt találja!

Eltűnhet a világörökségi helyszíneken lévő gleccserek jelentős része a század végéig. Ez jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint emelkedését és az időjárás alakulását is. A 2017-ben mért jégmennyiség 33-60 százaléka várhatóan el fog tűnni 2100-ig. Az olvadási arány a globális kibocsátás mértékétől függ.

Ha a bolygó felmelegedése folytatódik, illetve a kibocsátás a mostani folyamatot követve növekszik, akkor az olvadás következtében akár 238 centiméterrel is nőhet a tengerszint a század végéig. Ez az egyik legpesszimistább forgatókönyv, amely szerint a globális felmelegedés mértéke elérné az 5 Celsius-fokot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra