A klímaváltozás miatt idén már a folyók jege is korábban olvadt meg, mint szokott. A Tanana folyó olvadásának időpontjáról először 102 éve kötöttek fogadásokat a helyi vasútépítő munkások. Azóta sohasem fordult még elő, hogy már ilyen korán, április közepén megolvadjon a jég. A korábbi rekordot 1940-ben és 1998-ban jegyezték fel, amikor április 20-án olvadt meg a jég.
Megdőltek az eddigi rekordok
Alaszka többi jelentős folyóján szintén megindult az olvadás, holott ilyenkor még általában azok is be vannak fagyva. A Kuskokwim folyó már április 12-én kiszabadult a jég alól, ami szintén rekordnak számít. A 92 évre visszatekintő feljegyzések szerint ugyanis az eddigi legkorábbi olvadás 2016. április 20-án következett be a folyón.
A jég meglehetősen korai eltűnése a szokatlanul meleg tél következménye volt. Brian Brettschneider klímakutató szerint a korai jégolvadás az alaszkai klíma hosszú távú változását jelzi.
Súlyos következményei is lehetnek
A korai olvadásnak viszont súlyos következményei is vannak a térségben élőkre nézve, akik az úttalan vidéken a befagyott folyók jegét használják a közlekedéshez. "Ha nem tudunk a folyón utazni a szánokkal, teljesen a légi közlekedésre kell hagyatkoznunk, ami nagyon drága" - mutatott rá Mark Leary, a helyi törzs tanácsának tagja.
A korai olvadás a környék élelemhez jutását is megnehezíti, mivel az ott élők főleg halat, vadat és növényeket esznek. A lakosság ahhoz szokott hozzá, hogy április közepén még tart a jéghorgászat csúcsszezonja, és motoros szánnal vadásznak a költöző madarakra. Ehelyett azonban már most elő kell venniük a csónakokat a falusiaknak - magyarázta Leary.