Évente kevesebb mint tíz új házi gyermekorvos csatlakozik a gyermek alapellátáshoz – idézi a napi.hu Havasi Katalint, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnökét, aki egy háttérbeszélgetésen hívta fel a figyelmet a gyerek háziorvoslás problémáira. A szakember azt mondja, nem vonzó a fiatal orvostanhallgatók számára a házi gyermekorvoslás, már a képzés során elvesztik a motivációt.
Havasi Katalin arról is beszélt, hogy évente 40 fős alapellátási kvóta van a gyerekgyógyászatban, öt év alatt 200 gyerekorvost képeznek az orvosegyetemek, de 500-an fogják hamarosan elérni a nyugdíjkorhatárt. Ha nem teszünk semmit, akkor lassan megszűnhet a gyermek alapellátás Magyarországon, figyelmeztetett a szakember.
Egy praxis, 800-900 beteg
A legnagyobb ellátási problémák Pest megyében és az agglomerációban vannak; a HGYE elnöke példaként említette, hogy a központi régióban tízezer lakosra 11-12 gyerekorvos jut, Baranya megyében pedig 18. Havasi Katalin hangsúlyozta: a gyerekorvosok leterheltek, átlagosan egy-egy praxisban 800-900 beteget látnak el. Kitért arra is, hogy sokkal magasabb felszereltségű és modernebb rendelőkre van szükség ahhoz, hogy a fiatalok is megtalálják a számításaikat, a telemedicinát még inkább be kell engedni a rendelőkbe, és egy praxismodell is sokat segítene, hogy az utánpótlás biztosított legyen.
A gyerekorvosi rendelők helyzetét ráadásul a rezsiárak emelkedése is nehezíti. A fűtésszámlák a korábbi 50 ezer forintról 500 ezer forintra emelkedtek – sorolta a problémákat a HGYE elnöke, hozzátéve: az orvosok fele nem tudja, hogy jövőre mennyi rezsit fog fizetni, ez pedig bizonytalanságot eredményez.