Egyre nagyobb bajt okoz az új típusú koronavírus Észak-Koreában. A KCNA állami hírügynökség legfrissebb jelentése szerint csaknem 393 ezer új fertőzöttet regisztráltak az elmúlt napon, és mintegy 565 ezer ember szorul kezelésre a fertőzés miatt. A KCNA azonban nem nevezi meg a kórokozót a tájékoztatóban, csak „lázról” ír.
Nagy a baj, a lakosság pedig teljesen védtelen
Miután Észak-Korea több mint két évig fenntartotta azt a széles körben vitatott állítását, hogy koronavírus-mentes, múlt hét csütörtökön bejelentette, hogy a világjárvány kezdete óta először találtak COVID-19 -es betegeket. A járvány mostani kitörése azonban humanitárius válsággal kapcsolatos aggodalmakat váltott ki Észak-Koreában, mivel az ország 26 millió lakosának többsége vélhetően nincs beoltva a koronavírus ellen, és a közegészségügyi rendszer évtizedek óta romokban hever.
A Johns Hopkins Egyetem tavalyi elemzése szerint Észak-Korea egészségügyi ellátórendszere 195-ből a 193. helyen végzett. A kórházak felszereltsége igen szegényes, és kevés az intenzív terápiás férőhely. Szakértők szerint az ország semmilyen kezelési módnak nincs birtokában, és a tömeges teszteléshez sincsenek eszközei. Mindezek ellenére az ország vezetése eddig sem Kína, sem az ENSZ Covax-programjának segítségét nem fogadta el a vakcinabeszerzésben.
Próbálják kézben tartani a járványt
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető élesen bírálta hétfőn az ország egészségügyi hatóságait. Az Észak-Koreát irányító Koreai Munkapárt politikai bizottságának ülésén szóvá tette, hogy a gyógyszertárak nincsenek nyitva a nap 24 órájában, a gyógyszerek beszerzéséért felelős illetékesek pedig nem kezelték megfelelően a helyzetet. Kim mozgósította a hadsereget, hogy „azonnal stabilizálják a gyógyszerellátást Phenjanban”, ahol a vírust elsőként észlelték.
Egy korábbi, szombati beszédében pedig nagyon nyugtalanítónak nevezte az országban hivatalosan csak nemrég kitört, de robbanásszerűen terjedő koronavírus-járványt, és hadba szólított mindenkit a legyőzésére. Eddig több mint 1,3 millió egészségügyi és egyéb dolgozót mozgósítottak, hogy megpróbálják visszaszorítani az országban először kitört koronavírus-járványt. A fókuszban a beteg emberek kivizsgálása és kezelése, valamint a higiéniai tudatosság növelése áll. A beszámoló szerint mindenkit, aki lázas és más rendellenes tünetekkel küzd, karanténba helyeztek és kezelnek.
„Az ország minden tartományában, városában és megyéjében május 12-e óta teljes zárlat van érvényben, a munkahelyek, termelési egységek és lakóegységek el vannak zárva egymástól, és minden ember szigorú és intenzív vizsgálata folyamatban van” – írta a KCNA.