Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentéséből kiderül, hogy két év alatt a világ számos országában összességében több áldozatot szedhetett a koronavírus-járvány, mint az Egyesült Államokban. Viszont mivel nincs "nemzetközi szabvány" a halálesetek vagy azok okainak mérésére, és az egyes országokban különbözőképpen rögzítik a haláleseteket, az összehasonlítás igen nehéz - írta a CNN.
Szakértők szerint az egyik legpontosabb mérőszám az, hogy egy országban hány halálesetet regisztrálnak azon felül, ami egy átlagos évben várható lenne. A WHO minden országban kiszámította az elmúlt két évben bekövetkezett többlethalálozást, egyéb szempontokat is figyelembe véve. Például azt, hogy egyesek nem közvetlenül a koronavírus-fertőzésbe haltak bele, hanem például abba, hogy a járvány miatt nem jutottak hozzá a szükséges egészségügyi ellátáshoz.
Mire jutott a WHO?
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint - amelyek nagyjából összehangban vannak más, többlethalálozással foglalkozó tanulmányok adataival - 2020-ban és 2021-ben az Egyesült Államokban több mint 930 000 többlethalálozást regisztráltak, míg Indiában 4,7, Oroszországban 1,1, Indonéziában pedig 1 milliót.
Az összlakosság számához viszonyítva az Egyesült Államokban a vizsgált időszakban 100 ezer főre 140 többlethalálozás jutott, ami azt jelenti, hogy - noha valóban az USA-ban regisztrálták a legtöbb koronavírus okozta halálesetet a világon - ezt a "ranglistát" nem az USA vezeti, hanem Peru (437 áldozattal). Perut Oroszország, Dél-Afrika, India, Brazília és Törökország követi - számolt be róla a CNN.
A Johns Hopkins Egyetem adatai alapján a halálos áldozatok száma időközben globálisan meghaladta a 6,2 milliót.