Negyedannyit tesztelnek, mint egy évvel ezelőtt, de így is hétszer gyakrabban találnak fertőzöttet – idézte a Népszava cikkét Oroszi Beatrix epidemiológus, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillence Központja megbízott igazgatója. A szakember az IME XI. Országos Infekciókontroll és Betegbiztonság Konferenciáján azt is megjegyezte, hogy szakemberként sem áll rendelkezésére elegendő adat az aktuális járványhelyzet értékékeléséhez.
Súlyos árat fizettünk a járványért
A szakember szerint az ország lakossága súlyos árat fizetett a COVID-19 járványok két éve alatt, eddig 24,6 hónappal csökkent a születéskor várható élettartam. Számos nyugati országban azóta már sikerült megfordítani ezt trendet, az adatok szerint Magyarország a járvány második évében is jelentős életév veszteséget szenved. Az epidemiológus hangsúlyozta: a járvány még nem ért véget, a következő járványhullám súlyosságát pedig az is befolyásolja majd, hogy a vírus hogyan mutálódik. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint jelenleg nálunk a BA.5 variáns okozza a legtöbb fertőzést, a járvány pedig nem veszített az erejéből.
A konferencián Oroszi Beatrix megjegyezte: a Sars-Cov-2 vírusevolúciója rendkívül felgyorsult, és van néhány extrém magas immunelkerülő-képességű új variáns is. Szerinte az sem biztos, hogy az idei szezont egyetlen mutáció fogja dominálni, sokkal valószínűbb, hogy több variáns, cirkuláló vírusok sora betegíti meg majd az embereket.
Ha összehasonlítjuk a tavalyi őszi-téli szezon kezdetét a mostani helyzettel, akkor az látszik, hogy negyedannyi tesztelés mellett a pozitivitási arány hétszeres. A múlt héten tovább nőtt az áldozatok száma, hét nap alatt 140-en vesztették életüket. Az epidemiológus ugyanakkor felhívta a figyelmet: pánikra nincs ok, de a zárt közösségi terekben nagyon is indokolt a maszkhasználat és a távolságtartás, még az oltottaknak is.