A Nature Metabolism című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerzői azt találták, hogy a COVID-19 súlyos lefolyása esetén a hasnyálmirigy inzulintermelő béta sejtjei megfertőződhetnek - áll az Ulmi Egyetem szerdai közleményében. A tudósok szerint eredményeik arra is magyarázatot adhatnak, miért lépnek fel egyes pácienseknél, akiket a SARS-CoV-2 okozta COVID-19 miatt kezelnek, cukorbetegséghez hasonló tünetek, valamint arra, hogy miért romlik a megfertőződött diabéteszesek cukoranyagcseréje. Ugyanebben a tudományos lapban korábban a Kieli Egyetem kutatói beszámoltak egy 19 éves fiú esetéről, aki a koronavírus-fertőzés után cukorbeteg lett.
A COVID-19 miatt kezelt páciensek körében újra és újra találni olyan eseteket, ahol a vércukorszint szabályozása sérül - írta Martin Wagner, az ulmi klinika főorvosa, a tanulmány vezető szerzője. A folyamat kivizsgálására a kutatók hasnyálmirigyszövetet hoztak érintkezésbe az új koronavírussal, és azt találták, hogy a vírus megfertőzi a szövetet. Ezután elhunyt betegeket vizsgáltak, és kimutatták, hogy amikor a tüdőben már nem maradt vírusfehérje, a hasnyálmirigyben még kimutatható volt. A vizsgált esetekben a páciensek különböző hosszúságú COVID-19 után haltak meg. A tudósok szerint ez arra utal, hogy a koronavírus-fertőzés gyakoribb és tovább tart, mint korábban vélték.
Feltehetően több mint két évig nyújt védelmet a COVID-19 ellen a Szputnyik V vakcina - erről részletesebben ide kattintva olvashat.