Először igazoltak COVID-19-ben szenvedő betegek gyomor-bél traktusában (GI) aktív és elhúzódó SARS-CoV-2-fertőzést - olvasható az Orvostovábbképző Szemle ( OTSZ ) online portáljának cikkében. Mint a témáról készült legfrissebb kutatás eredményeire hivatkozva írják, előfordult, hogy néhány embernél már legalább 6 napja negatívak voltak az orrgaratból vett minták, ám a székletükből még mindig kimutatható volt a koronavírus . A Dr. Siew C. Ng, a Hongkongi Kínai Egyetem Bélmikrobiota Kutatóközpontjának munkatársa által vezetett, kis esetszámú pilotvizsgálat azért is jelentős, mert e szerint a bélben továbbra is aktív lehet a fertőzés, annak ellenére, hogy a beteget a PCR-tesztjei alapján már gyógyultnak nyilvánították. Ez pedig, mint arra a szakember a Medscape Medical Newsnak rávilágított, azért is fontos, mert a gyógyultnak nyilvánított emberek tovább fertőzhetnek, így a személyes higiénére való odafigyelés, például a gyakori kézmosás és az egyéb óvintézkedések még akkor is szükségesek, amikor a beteget hazaengedték a kórházból.
<br />Így terjedhet
Azt ugyan már korábbi kutatások is bizonyították, hogy a SARS-CoV-2 megtalálható a székletben, ám annak aktivitását és fertőzőképességét a COVID-19 alatt és után még nem bizonyították. Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológiai munkacsoportjának szakemberei izolálták a koronavírust egy beteg székletmintájából. Kemenesi Gábor, a pécsi szakemberek vezetője akkor felfedezésükkel kapcsolatban úgy fogalmazott, ez egyértelmű utalás arra, hogy a vírus széklettel is képes fertőzni.
A magyar kutatók feltételezését is bizonyította tehát ez a mostani vizsgálat, mely kimutatta, a vírus fertőzőképes marad a bélben, akár még 6 nappal az után is, hogy az orrgarati mintavétel negatívvá vált. De hogyan tudják átadni a fertőzést az érintettek, ha légútjaikon keresztül már nem szórják a vírust? A válasz a mosdóhasználatban és a személyes higiéniában rejlik. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a gyakori kézmosás jelentőségét, főképp, hogy a két negatív PCR-teszt birtokában magukat fertőzésmentesnek tudók továbbra is terjeszthetik a SARS-CoV-2 vírust, ha saját székletükkel érintkeznek.
Mindig hajtsuk le a vécé fedelét
A másik lehetőséget még egy korábbi kísérlet tárta fel, melyből kiderült, akár vizeletet, akár székletet húzunk le a vécén, olyan "felhő" képződhet, amelynek aeroszolrészecskéi háromlábnyi távolságra (kb. 90 centiméter) is eljuthatnak. Ráadásul ezek az aeroszolok amellett, hogy megtapadhatnak a mellékhelyiség felületein, elég ideig maradhatnak a levegőben ahhoz, hogy a következő vécéhasználatkor az érintett beszívja azokat. Sőt: a kutatók által végzett szimulációk során világossá vált, hogy az aeroszolfelhő olyan koronavírus-részecskéket is szállíthat, amelyek már eleve a levegőben voltak, vagy a fertőzött ember székletének lehúzása után kerültek oda.
A csipketanga és a papírszatyor csak kettő azokból a vírusvédelmi agyrémekből, melyekről az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .