Az április 19-ére tervezett iskolanyitásról kérték ki a pedagógusok véleményét április 5-e és 11-e között. A kérdőívet 9529-en töltötték ki, és az eredmények szerint mindössze a válaszadók 7 százaléka ért egyet az oktató és nevelő intézmények hétfői újranyitásával. A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa megköszönte az egészségügyben dolgozóknak, hogy húsvétkor és a múlt hétvégén is feláldozták a szabadidejüket a pedagógusok soron kívüli oltása érdekében és azért, hogy a gyerekek és szüleik biztonságban legyenek. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a szakszervezet korai, elhamarkodott és veszélyes lépésnek ítéli meg az április 19-ei nyitást.
Szülők, diákok és egészségügyi szakértők is felhívták már a figyelmet a korai nyitás veszélyére, a szakszervezet pedig azért készített felmérést a pedagógusok körében, hogy számokra, adatokra hivatkozva alkossanak véleményt. A kutatás eredményeit az oktatásirányításnak is eljuttatták, bízva abban, hogy ez hatással lesz a döntés módosítására. A válaszok alapján elmondható, hogy a tanárok 21 százaléka csak tantermen kívüli oktatást vállalna nyitás esetén, valamint a pedagógusok 18 százaléka jelezte, hogy táppénzzel, szabadsággal vagy a munkavégzés megtagadásával reagál majd, ha vissza kell térnie.
Diákjaikat féltik
A kutatás igazolja, hogy a pedagógusok egyértelműen dolgozni akarnak, ám tartanak attól, hogy az intézmények újabb fertőzési gócpontok lesznek, és ez akár egy negyedik járványhullámot is kirobbanthat - ismertette Totyik Tamás, a PSZ alelnöke. Megjegyezte, a tanárok nem önmagukat, hanem a diákokat féltik igazán. A nyitással kapcsolatban egyébként a legtöbben azzal értettek egyet, hogy csak akkor nyissanak ki az intézmények, ha az országban 100 ezer lakosra vetítve hetente 100-nál alacsonyabb a fertőzöttek száma.
Nem éreznék magukat biztonságban
Arról is kérdezték a pedagógusokat, hogy mennyire éreznék magukat, illetve a diákokat biztonságban az intézmények megnyitásával. A válaszokból az derült ki, hogy 74 százalékuk nem, vagy inkább nem érezné magát biztonságban. Igaz, a vakcinálással nő a pedagógusok biztonságérzete, ugyanakkor jelenleg 6 százalék azok aránya, akik már mindkét koronavírus elleni oltásukat megkapták. Sokkal nagyobb azonban a diákjaikat féltő pedagógusok aránya - a megkérdezettek 81 százaléka válaszolta ezt. A gyerekek iránti aggódás fő oka az lehet, hogy a diákok nem kapnak oltást, illetve a jelenlegi járványhelyzetben a fiatalabb korosztály is veszélyeztetett.
Koronavírus: újabb mérföldkőhöz értünk - olvassa el a részleteket!