Ezentúl kétféle módon diagnosztizálhatják a koronavírus-fertőzötteket: laboratóriumi módszerrel történő kimutatással, és a vírus kimutatása nélkül. Ez utóbbi esetben tehát PRC-tesztre nem kerül sor, azonban klinikai alapon valószínűsíthető a COVID-19 fennállása. A tünetek alapján fertőzöttnek minősített eseteket szintén jelentelni kell a központnak, azonban jelezni kell, hogy a betegséget a vírus kimutatása nélkül állapították meg. Amennyiben PCR-teszttel is igazolták a fertőzést, akkor a betegség kimenetelét (gyógyulás vagy halál), valamint a kórházból való távozás idejét is nyilvántartásba kell venni - derül ki a szeptember 21-én közzétett új eljárásrend leírásából .
Így osztályozzák az eseteket
Megerősített esetnek továbbra is csak azt nevezhetjük, amikor laboratóriumi vizsgálttal kimutattáj az új típusú koronavírus jelenlétét, és hatósági házi karantént is csak ebben az esetben rendelhetnek el. Valószínűsített esetnek számít, ha az érintettnél a COVID-19-re jellenző radiológiai eltérést fedeznek fel, vagy ha epidemiolódiai kapcsolat áll fenn - vagyis az adott személy szoros kontaktusba került egy igazolt fertőzöttel, esetleg olyan intézmény dolgozója vagy lakója, ahol felbukkant a kórokozó.
Koronavírus-gyanúsnak pedig azokat nyilvánítják, akiknél a meghatározott tünetek (láz, köhögés, nehézlégzés, hirtelen szaglásvesztés, ízérzékelés hiánya vagy zavara) közül legalább egy jelentkezik, vagy az orvos a COVID-19 fennállását gyanítja. Ebben az esetben a szakember javasolhatja az önizolációt.
Mikor kell tesztet végezni?
Az új eljárásrend szerint PCR-tesztet csak akkor kötelező kérni, ha a páciens COVID-19-re utaló tüneteket produkál, és emellett koronavírus-fertőzött területen járt, szoros kapcsolatban volt igazolt fertőzöttel, vagy valamilyen tényező alapján a kockázati csoportba tartozik. Kontaktkutatás ezentúl csak az igazolt fertőzöttek esetében lesz, a tünetmentes kontaktokat pedig csak akkor tesztelik kötelezően, ha egészségügyi vagy szociális intézményben kerültek szoros kontaktusba egy igazoltan koronavírusos személlyel.
Az eljárásrend a járványügyi megfigyelés elrendelésére is kitér. Ennek értelmében minden valószínűsített vagy igazolt fertőzöttel szoros kapcsolatba került személy megfigyelés alá vonható, amely 10 napig tart majd. Ez idő alatt az érintettnek a kijelölt helyen - többnyire az otthonában - kell maradnia. A járványügyi megfigyelést azonban nem lehet a 10 nap lejárta előtt feloldani, még 2 negatív PCR-teszttel sem. Ha az érintett a tíz nap alatt tüneteket mutat, akkor onnantól kezdve valószínűsített esetnek minősül. Ha pedig nem jelentkeznek panaszai, akkor negatív teszt nélkül is "szabadulhat" a 10 letelte után.
Barta Sylvia újabb tüneteket észlelt magán, pedig négy és fél hónapja esett át a koronavíruson - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!