Koronavírus: dupla védelmet adhat ez a vakcina

"Kettős védelmet" biztosíthat a koronavírussal szemben az Oxfordi Egyetem kutatói által kifejlesztett vakcinajelölt a korai fázisban lévő klinikai vizsgálatok eredményei alapján.

A két kérdés, amire valószínűleg mindenki kíváncsi most a koronavírussal kapcsolatban: mikorra várható a járvány második hulláma, és mikor kerül forgalomba az első oltóanyag? A hírek szerint mindkettő időpontja egyre közelebb kerül, ami persze az első kérdés esetében nem jó hír, de a másodiknál már igen.

Tényleg terjeszthetik szúnyogok a koronavírust? Nem elég, hogy zümmögésükkel és csípésükkel sok kellemetlenséget okoznak a szúnyogok, több fertőző betegséget is terjesztenek. A SARS-CoV-2 koronavírus kapcsán is felmerült, hogy vajon elkaphatjuk-e ilyen módon. Mivel a szúnyogszezon kellős közepén vagyunk, fontos tisztázni ezt a kérdést. Részletek itt.

Az egyik legígéretesebb vakcinajelöltet az Oxford Egyetem fejleszti. Az oktatási intézmény Jenner Intézetében készülő ChAdOx1 nCoV-19 nevű oltóanyag a csimpánzoknál fertőzést okozó közönséges nátha legyengített változatára, valamint a SARS-CoV-2 tüskeszerű fehérjéjének genetikai anyagára épül.

A T-sejtek biztosíthatják a hosszabb távú védelmet

A beoltott önkéntesektől származó vérminták elemzéséből pedig kiderült, hogy az oltóanyagjelölt egyrészt antitestek, másrészt úgynevezett gyilkos T-sejtek - ezek felismerik és elpusztítják az abnormális vagy fertőzött sejteket - termelésére ösztönzi a szervezetet. Ezek együttes jelenléte "kettős védelmet" biztosít a COVID-19 ellen - írta a The Daily Telegraph című brit lap. Mindez azért különösen reménykeltő, mert korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy az ellenanyagok mindössze néhány hónapon belül kiürülhetnek a szervezetből, míg a T-sejtek évekig is a vérkeringésben maradhatnak.

Az oxfordi vakcina  szeptemberben válna elérhetővé. Fotó: Getty Images
Az oxfordi vakcina szeptemberben válna elérhetővé. Fotónk illusztráció, forrása: Getty Images

A forrás szerint, noha az eredmények "rendkívül ígéretesek", egyelőre nem bizonyított, hogy a vakcinajelölt hosszú távú immunitást biztosít a koronavírussal szemben. Mint fogalmazott: "egyelőre annyit tudunk, hogy az oxfordi vakcina két dolgot is lefed egyszerre: stimulálja a T-sejtek termelődését és az ellenanyagválaszt. Ennek a kettőnek a kombinációja fog remélhetőleg védettséget nyújtani az embereknek. Ez eddig jó hír. Fontos pillanat. Ugyanakkor még hosszú út áll előttünk".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A The Lancet című orvosi folyóirat megerősítette, hogy a jövő héten fogja publikálni a még korai fázisban lévő klinikai vizsgálatok adatait. Az illetékesek szerint, ha a fejlesztés megfelelő ütemben halad, akkor a vakcina nagyjából szeptemberben válna széles körben elérhetővé.

Koronavírusos betegeken segít vérével a COVID-19-en átesett magyar focista. Hogy kiről van szó, kiderül az nlc.hu cikkéből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra