Koronavírus: durva tévhit kering a neten

Számos megosztást kapott az elmúlt napokban a Facebookon az a bejegyzés, amely egy 1976-ban megjelent, koronavírus-fertőzésről szóló orvosi cikk egy részletét közli. A cikk valódi, szó sincs azonban arról, hogy a mostani pandémiáért felelős kórokozó már évtizedek óta köztünk keringene.

"1965 óta ismert, hogy a coronavírus emberben felsőlégútbetegség okozója lehet. Epidemiológiájáról keveset tudunk, mert a vírus csak szervkultúrán tenyészik. Kimutatása újabban serológiai próbákkal történik. A szerzők 1972-ben közölték, hogy a polgári lakosok hűléses megbetegedéseinek 4%-a a coronavírus fertőzéssel volt kapcsolatos. 1970-1972 években matrózújoncokon végeztek hasonló vizsgálatot. Légúti fertőzést ez a vírus az első 2 évben csak 0-5%-ban okozott, a harmadik évben azonban egy hűléses járvány kapcsán a matrózok 52%-ának a vérsavója lett coronavírus-pozitív, a heveny légútbetegséggel kórházban ápoltaknak pedig csaknem 100%-ában volt kórokozó a coronavírus" - olvasható a bejegyzéshez mellékelt szövegrészletben.

Kontextusából kiragadott szövegrészlet kelt hamis látszatot a koronavírus-világjárvány kapcsán
Kontextusából kiragadott szövegrészlet kelt hamis látszatot a koronavírus-világjárvány kapcsán. Fotó: Getty Images

Honnan ered az oltásellenesség? Részletek itt.

Mint azt Marinov Iván az álhírek, mítoszok ledöntésére szakosodott Urbanlegends oldalán írja, a cikk valódi. Eredetileg az Orvosi Hetilapban jelent meg 1976 januárjában dr. Pongor Ferenc szemléjeként. Ezzel együtt szó sincs arról, hogy már évtizedekkel ezelőtt is cikkeztek volna az új koronavírusról, a COVID-19-ért felelős SARS-CoV-2-ről. Valójában a koronavírusoknak több, az embert megfertőzni képes fajtáját ismerjük, köztük több olyan típust, amelyek náthát, megfázást okoznak. A SARS-CoV-2 ugyanakkor egészen addig ismeretlen volt, amíg tavaly decemberben fel nem bukkant a kínai Vuhanban.

A bejegyzés alatti egyes hozzászólások világosan megmutatják, miért jelent problémát a poszt terjedése a közösségi médiában. A kontextusából kiragadva az idézett szövegrészlet ugyanis hamis látszatot kelthet a jelenleg globális problémát jelentő pandémia kapcsán, ennélfogva eszközt szolgáltathat annak bagatellizálására, tagadására. Márpedig ez a fertőzés elleni védekezést is hátráltathatja, hiszen a megelőzést segítő előírások, mint például a maszkviselés és a távolságtartás, csak addig működnek, amíg az emberek komolyan veszik és betartják.

Az álhírek valódi veszélyét jól mutatja egy közelmúltbeli, 87 országra kiterjedő tanulmány . A kutatók ebben a december 31. és április 5. között a közösségi platformokon, híroldalakon és egyéb weboldalakon közzétett pletykákat, tévhiteket, álhíreket és összeesküvés-elméleteket vizsgálták a koronavírus témakörében. Eredményeik szerint közel hatezer ember került kórházba a vizsgált időszakban az álhírek, téves tanácsok miatt, nyolcszázan közülük pedig meghaltak.

Feltalált egy pisztolyt, amivel maszkot lehet lőni az emberek arcára - a furcsa innováció részleteiről az nlc.hu cikkében olvashat többet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.