Dr. Thomas Oxley, a New York-i Mount Sinai Health System idegsebésze és kollégái öt olyan koronavírus-fertőzött beteg állapotáról számoltak be, akiket ők kezeltek. Mindannyian 50 év alattiak voltak, és vagy enyhe tünetekkel jelentkezett náluk a COVID-19 , vagy egyáltalán nem voltak panaszaik. "Úgy tűnik, a koronavírus fokozza a vérrögösödés kockázatát a nagy artériákban, ami súlyos stroke kialakulásához vezethet" - szögezte le Dr. Oxley, aki hozzátette: adataik szerint az elmúlt két hétben hétszer több fiatal betegnél jelentkezett hirtelen stroke.
Ilyen fiatal korban nem túl gyakori a stroke, különösen az agy nagy artériáiban, ez a típus egyébként komoly károkat tud okozni. Minél később kerül szakemberhez az érintett, annál súlyosabban sérül az agy. A stroke mellesleg az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy kedvezőtlen esetben véglegessé váló funkciókárosodása, amely úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása (perfúzió) és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken vagy megszakad .
Figyeljük a tüneteket
Dr. Oxley szerint a friss esetek közül egy végződött halállal, egy érintett hazamehetett, a többiek rehabilitációs intézményben lábadoznak. A szakember kiemelte, csapatával azért hozták nyilvánosságra tapasztalataikat, mert szeretnék, ha mindenki figyelné magán a koronavírus-fertőzés tüneteit, és stroke-ra utaló jelek esetén is azonnal mentőt hívna. "Eddig azt sugallták az embereknek, hogy csak akkor kérjenek segítséget, ha légzési nehézségük vagy magas lázuk van" - szögezte le az idegsebész.
A stroke-ot egyébként elsősorban az arc félrehúzódása, a végtagok, főképp a kar ügyetlenné válása és a beszédzavar jelezheti.
Forrás: edition.cnn.com
Sikeres volt a koronavírus elleni védőoltás első tesztje - olvassa el a részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében !