Egyedülálló kezdeményezésről számolt be a BBC.com. Egy brit férfi saját gyártású karszalaggal próbálja felhívni a figyelmet rá, hogy sokak számára továbbra is indokolt és létfontosságú a járványügyi óvintézkedések betartása, mert egészségi állapotukból adódóan fokozottan ki vannak téve a koronavírus-fertőzés veszélyének.
A 64 éves Neil Collingwood számára nem jár előnyökkel az angliai korlátozások megszüntetése (a nyitásra július 19-én került sor), mert járványügyi szempontból a veszélyeztetettek közé tartozik. Hogy ezt érzékeltesse, élénk narancssárga színű karszalagot készített, amelyre zöld anyagból rávarrta az elsősegélynyújtás szimbólumát, egy keresztet. Mint mondta, "találmánya" elsősorban olyanoknak jelenthetne segítséget, akiknek valamilyen okból legyengült az immunrendszerük: immunhiányosak, vagy autoimmun betegséggel küzdenek, esetleg immunszupresszív kezelést kapnak. Náluk ugyanis előfordulhat, hogy a védőoltás hatására sem alakul ki megfelelő immunválasz, mert - ahogy az az vakcinákról szóló tájékoztatókban is szerepel - azok hatékonyságát, biztonságosságát és immunrendszerre gyakorolt hatását esetükben nem vizsgálták.
Akiknek továbbra is indokolt a maszkviselés
Collingwood egyébként krónikus limfoid leukémiában szenved, ami jellemzően idősebb korban alakul ki. Emellett egyes típusú diabétesze is van. A történészként és íróként dolgozó férfi csak akkor hagyja el a házát, amikor fényképeket készít munkájához, vagy sportolni megy. Hetente néhány alkalommal nyolc-tíz mérföldet fut egy használaton kívüli vasútvonal mentén, de tapasztalatai szerint a legtöbb ember ilyenkor nem érzi szükségét, hogy tartsa tőle a korábban előírt, legalább 1,8 méteres távolságot. Elmondása szerint előfordul, hogy egyesek egyszerűen csak nem hajlandók kitérni előle, de olyanra is volt példa, hogy valaki odakiáltott neki: "nőjön fel, nem fog belehalni, ha közel mennek hozzá."
Innen jött az ötlet, hogy feltesz egy jelzésértékű karszalagot. Véleménye szerint, ha ez lenne az elfogadott módja a beazonosításának - hogy a fertőzéssel szemben fokozott veszélynek van kitéve - az sokkal jobbá tenné az életét, "mint amilyen az elmúlt 16 hónapban volt". Hogy ötlete megvalósul-e valamilyen formában, és ha igen, valóban hasznos és működőképes lehet-e (vagyis mások is vállalnák-e, hogy így különböztessék meg magukat), idővel kiderül.
Mitől tartanak az autoimmun betegek?
Ahogy azt korábban a BBC.com is megírta, az Egyesült Királyságban több ezer immunkompromittált beteg aggódik a vakcina hatékonysága miatt. Közéjük tartozik a 28 éves Kirsty Mills is, aki ugyan mindkét részoltást megkapta, ám nem tudja, hogy azok mennyire védik őt a koronavírus-fertőzés lehetséges szövődményeitől.
Millsnél kilenc éve diagnosztizáltak autoimmun hepatitist és májzsugorodást. Állapota miatt - hogy szervezetében ne legyen gyulladás - immunszupresszív gyógyszereket szed, így fogékonyabbá vált a különféle fertőzésekre Ezért évek óta nagy gondot fordít a különféle óvintézkedések betartására, hogy a lehető legjobban védje magát. Őt például különösen nyugtalanná teszi, ha nagyobb embercsoportba kerül, akkor is, ha már oltott. Ennek ellenére igyekszik nem bezárkózni: rendszeresen sétáltatja kutyáját, hogy ne szokjon el teljesen a kimozdulástól.