A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos napi adatokat közlő kormányzati tájékozatóban a mai napig szerepel az a megállapítás, hogy "többségében idős, krónikus betegek" halnak bele a fertőzés következményeibe. Az utóbbi időben azonban egyre többször látni a listában olyan áldozatokat is, akik 50 év alattiak és/vagy nem rendelkeztek semmilyen alapbetegséggel. A hétfői adatok szerint például az elmúlt 3 napon regisztrált 214 halott közül 13-an 50 év alattiak voltak - a legfiatalabb áldozat mindössze 29 évet élt -, 10 személynek pedig nem volt alapbetegsége. Nemrégiben egy 34 éves, egyébként egészséges várandós nő is életét vesztette a COVID-19 miatt.
Egyre több az 50 évnél fiatalabb áldozat
A koronavírus-járvány első hulláma alatt az áldozatok túlnyomó többsége - 78 százaléka - 70 évnél idősebb volt, és mindössze 3 százalékuk volt 50 év alatti. A negyedik hullám idején azonban 15 százalékkal csökkent a 70 feletti áldozatok aránya, míg az 50 év alattiaké 7 százalékra nőtt - ismertette saját elemzése alapján az RTL Klub Híradója. A riportban Boldogkői Zsolt biológust is megszólaltatták, aki azt mondta, hogy a fentebb részletezett változások mögött több ok is állhat.
Az oltottság és az új variáns is tehet róla
A delta koronavírus -variáns jobban fertőzi a fiatalabb korosztályt is, illetve az idősebbek körében sokkal nagyobb az átoltottsági arány. Így tehát a fiatalabbak most kevésbé védettek az első hullámhoz képest - ezekkel indokolta a szakértő azt, hogy jelentősen nőtt az 50 évnél fiatalabbak aránya a COVID-19 hazai áldozatainak körében.
Hétről hétre egyre több gyereknél mutatják ki a koronavírus-fertőzést Magyarországon, és a korábbi hullámokkal ellentétben már a kicsik sem feltétlenül ússzák meg tünetek nélkül a betegséget. Súlyos esetekről azonban egyelőre nem számoltak be.