Október elejére már a koronavírus-járvány hazai áldozatainak száma is látványosan megugorhat. Legalábbis erre számítanak az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakértői - számolt be róla a Népszava . A szakemberek szerint erre abból lehet következtetni, hogy az elmúlt hetekben főként a fiatalok között terjedt a fertőzés, és nagyjából 4-5 hét kell ahhoz, hogy a kór az idősebb korosztályokban is széles körben elterjedjen, akkor pedig jelentősen több áldozatot szed majd, mint most.
Ezt az előrejelzést a floridai, dél-franciaországi és spanyolországi tapasztalatok is alátámasztják. Az ITM előrejelzései egyébként a koronavírus-járvány tavaszi hulláma során is meglehetősen pontosnak bizonyultak, érdemes tehát figyelni a "jóslataikra".
Tavasszal így tudtuk megállítani a járványt
Márciusban még alig volt adat a koronavírus-járvány alakulásáról, az ITM szakértői azonban már akkor is több elemzést készítettek arról, hogy bizonyos korlátozásokkal mennyire csökkenthető az emberek közötti fizikai kontaktusok, ezzel együtt pedig a megfertőződések számát. Akkor úgy számoltak, hogy 20 százalékos csökkenéssel augusztus közepére csaknem 6 millió, 40 százalékossal október elejére 3 millió, 50 százalékossal pedig mostanáig 2-300 ezer fertőzöttet regisztrálnak majd itthon. A valóság azonban ennél jóval szerencsésebben alakult, a tavasszal ugyanis több mint 60 százalékkal sikerült csökkenteni a kontaktusszámot az ország teljes területén, így az új típusú koronavírus sem tudott nagy ütemben terjedni, az első hullámot tehát elfojtottuk.
Más védekezési stratégia kell
Az ITM elemzői azonban április elején arra is figyelmeztettek, hogy a drasztikus kontaktusszám-csökkentés hosszú távon fenntarthatatlan, ezért a védekezéshez egy úgynevezett kombinált stratégia szükséges. Ennek egyik lényeges pontja lenne az, hogy a korlátozások lazításával párhuzamosan bővüljön az egyéni tesztelés lehetősége. A szakértők szerint ugyanis a magyar koronavírus -fertőzöttek 90-95 százalékát nem regisztrálják, így karanténra sem kötelezik őket. Így elsősorban őket kellene mielőbb megtalálni és elkülöníteni.
Egyébként már más szakemberek is figyelmeztettek arra, hogy túl sok a pozitív eredmény az elvégzett tesztek között. Ez pedig azért baj, mert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, ha ez az arány meghaladja az öt százalékot, az azt jelenti, hogy nem végzünk elég tesztet. Magyarországon pedig már szeptember eleje óta nem ment öt százalék alá ez a mutató. Bizonyos esetekben pedig az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek több mint 10 százaléka mutat pozitív eredményt.
Indul a Johnson & Johnson koronavírus elleni oltószer masszív tesztelése - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!